BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre benn leszünk az euró előszobájában?

Reális esély van arra, hogy 2004 közepén csatlakozzunk az euró előszobáját jelentő valutarendszerhez, az ERM 2-höz; a középárfolyamra négyféle modellt dolgoztak ki, a mai helyzet szerint az egyensúlyi árfolyam a mostani piaci árfolyamhoz van közel - jelentette ki egy mai konferencián Járai Zsigmond, az MNB elnöke.

2003. október 14. kedd, 11:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 3 százalék alatti inflációt 2006-2007 márciusa között érhetjük el, ez már az eurócsatlakozást szolgáló mérési időszakba esik. Az euró bevezetése hosszú távon 0,6 - 0,9 százalékos növekedést hozhat - vélte Járai - , hála a külkereskedelem bővülésének és a kamatszint csökkenésének. Fegyelmezett gazdaságpolitika nélkül azonban nagy áldozatokkal járhat a közös pénz 2008-as bevezetése, amit egyébként az MNB elnöke még elérhető célnak tart.
Ami a 2005-ös inflációs célokat illeti, Járai hangsúlyozta, hogy egyeztet a pénzügyminiszterrel, László Csabával, s szavai szerint előbb-utóbb kialakul az egyetértés. Az a jegybank előtt sem teljesen világos, hogy miért zuhant tegnap egy százalékponttal a forint, valószínűleg a rossz fizetésimérleg-adat okozta az esést - vélekedett Járai, aki a ma megjelent szeptemberi 4,7 százalékos inflációs adat kapcsán hozzátette, hogy a 3,5 százalék alatti infláció jelenti az árstabilitást.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet