BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelik a drága lakások illetékét januártól

Többe kerülhet a magas árfekvésű lakások megöröklése, ha valóra válnak a pénzügyi tárca ez irányú elképzelései.

2003. augusztus 22. péntek, 08:03

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ezek között szerepel, hogy a befektetési adóhitel kivezetéséhez kapcsolódó kedvezménnyel csak az élhetne, aki nem veszi igénybe idén az adóhitelt.

Elsősorban a tehetősebbek terheit növelő illetékváltozásokat tartalmaz a tárcákhoz már kiküldött pénzügyminisztériumi javaslatcsomag. Úgy tudjuk, hogy a jelenleginél nagyobb illetéket kellene a jövőben fizetni a 35 millió forintot meghaladó lakás megszerzése esetén, de általában is emelkedik az örökség után lerótt tarifa. A törvény által három kategóriába sorolt rokonsági foktól függően az örökösödési illeték általános mértéke 21, 30 és 40 százalék lenne, míg a lakásszerzés esetén 11, 15 és 21 százalék. Az ajándékozás után pedig 12, 16 és 30 százalékot vonna le az állam.

A mostani 30 százalékkal szemben 40 százalékos illeték terhelné például a szűkebb családba nem tartozó kedvezményezett 40 millió forintos értéket meghaladó örökségét, ami 12 millió forint helyett 16 millió forint befizetését jelentené a következő évtől. A legszűkebb rokonságnak az elhunyt hátrahagyott, 40 millió érő lakásának tulajdonjoga után a jelenlegi 2,4 millió forint helyett 4,4 milliót kell lerónia. A 35 millió forintos értékhatár megállapítása mindazonáltal az illetékfizetők egy igen szerény csoportját érintheti, lévén az átlagos lakásérték ennél alacsonyabb.

További részletek pénteki NAPI Gazdaságban

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet