BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elúszni látszik a jövő évi büdzsé is

Már a Pénzügyminisztérium (PM) félhivatalos éves prognózisát is meghaladta szeptember végén az államháztartás hiánya. A kiugróan magas havi deficitben ráadásul még csak részben jelenik meg az évközi közalkalmazotti béremelés hatása, amit pedig bekalkulált a piac. Az elemzők szerint a megalapozatlan GDP-növekedési tervek miatt erősen kétséges a kormány jövő évi államháztartási céljának teljesülése is.

2002. október 2. szerda, 21:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mind valószínűbbnek tűnik, hogy idén meghaladja a bruttó hazai termék (GDP) hét százalékát az államháztartási deficit, szeptemberben ugyanis kiugró mértékben nőtt a költségvetés hiánya. A kormány még mindig ragaszkodik a hatszázalékos előrejelzéséhez, ám egyelőre nem látszanak azok az intézkedések, amelyek az év fennmaradó részében a hiányt mérsékelnék. Hátravan még a közalkalmazottak évközi béremelésének végrehajtása, ami nettó 40-50 milliárd forint többletkiadást jelent a következő hónapokban, ráadásul a kormány ígéretet tett az agrárhitelek rendezésére 60 milliárd forint értékben. A hírek szerint decemberben egy összegben utalják ki a megemelt családi pótlékot is, szeptemberig visszamenőleg. Ez újabb mintegy 60 milliárdos kötelezettséget jelent ebben az évben. Pusztán ezek a tételek több mint 160 milliárddal növelik még 2002-ben a kiadásokat.
Eközben a bevételi oldalon pár tíz milliárdos többletre lehet számítani az adókból. Bizonyosan nem folyik be az a 100 milliárd sem idén, amit az állami vagyon hasznosításából vártak. A költségvetési szervek saját bevételei ugyan ismét jócskán meghaladhatják az előirányzatokat, ám ezt el is költik, vagyis az egyenleget ez nem befolyásolja. Kérdés, hogy a mintegy 300 milliárd forintra rúgó, a tárcáknál megbúvó, előző években felhalmozott maradvány pénzek felhasználásánál mekkora mozgástere marad a PM-nek.
A piac már lemondott arról, hogy az idei államháztartási hiányt elfogadható mértékűre képes leszorítani a pénzügyi tárca. Inkább a jövő évi büdzsére figyelnek, attól a lakossági fogyasztás serkentésének jelentős visszafogását várva. Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője a szeptemberi adat láttán módosított az év egészére szóló előrejelzésén, s 815 milliárd helyett már inkább 850 milliárd forint deficitre számít. Ez már 7 százalék feletti hiányt jelent. Török szeptemberre 50 milliárd forint körüli államháztartási deficitet várt, míg az előzetes adat 97,8 milliárd lett. Az elemző úgy véli, hogy a kilencedik hónapban egyszeri tételek okozták a hiány megugrását. Feltételezését alátámaszthatja, hogy a közalkalmazotti béremelést a szeptemberi fizetésekbe építve, csak október elején kapják meg az érintettek. A pénzt ugyan már átutalták az intézmények számláira, ám a költségvetési mérleg elszámolásában csak a tényleges kifizetéskor jelenik az meg – tájékoztatták lapunkat a tárcánál. Egyedül a helyi önkormányzatokhoz átutalt mintegy 15 milliárd forint rontotta a szeptemberi egyenleget (a helyi önkormányzatok mérlege ugyanis az alrendszerek havi kimutatásában nem szerepel). Értesüléseink szerint egyes főbb adóbevételek is elmaradtak az időarányostól, így például az áfából – a növekvő visszautalások miatt – nominálisan kevesebb folyt be az előző hónapban, mint egy évvel korábban. Barcza György, az ING Bank Rt. elemzője tartja korábban adott 7,3 százalékos prognózisát a deficitre vonatkozóan. Barcza szerint ez 1140 milliárd forint hiánynak felel meg, ebből 860 milliárdot tesz ki az EU-módszertannak nem megfelelő egyenleg.
Az idei mérleg alapján rosszak a jövő évi kilátások is. Török szerint túl optimista elvárás a 4 százalék körüli GDP-növekedés. A célkitűzést még a nyár közepén megalkotott középtávú makrogazdasági programban fogalmazták meg, ám azóta romlottak a világgazdaság növekedési kilátásai. Az EU motorjának számító Németországban például a napokban jelentették be, hogy a 2003-ra tervezett 2,5 százalék helyett 1,5 százalékos bővülési ütemet tudnak elérni. A Nemzetközi Valutaalap múlt hét végi találkozóján az a vélemény kristályosodott ki, hogy legkorábban a jövő év első felében kezdheti meg a kilábalást a világgazdaság, ám más vélemények szerint az erre az időszakra várható iraki háború még jobban kitolhatja a konjunktúra beindulását. A középtávú magyar makropálya kidolgozásakor még úgy számoltak, hogy idén az utolsó negyedévben már magához tér a világgazdaság.

***********************

Az államháztartáson belül a társadalombiztosítási alapok a korábbi hónapokhoz képest mérsékeltebb, 4,6 milliárdos hiányt értek el szeptemberben. Az előző hónapban volt ugyanis esedékes a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak utáni negyedéves átutalás a nyugdíjalap számára. A tb-alapok első kilenc havi 256 milliárdos deficitje azonban így is az éves előirányzat tizenötszöröse, bár az év végén esedékes költségvetési átutalások ezt apasztják majd.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet