A közalkalmazotti béremelés úgy valósul meg, hogy míg a bértábla legalacsonyabb fokozatot jelentő, A1-es rubrikájában a minimálbér szerepel, a diplomásokra vonatkozó F1-ben pedig a sokat emlegetett 97 500 forintos összeg - hangzott el Kiss Péter, a munkaügyi miniszteri poszt várományosának mai sajtótájékoztatóján.
Az új kormány a Munka Törvénykönyvét úgy módosítaná, hogy a tavalyi változatások nagy része megmaradna, s csupán 6-7 témában történne változás, köztük az, hogy a vasárnap újra pihenőnap lenne.
A jelenlegi kormány a munkaerőpiaci alapból 15 milliárd forintot osztott szét a magasabb minimálbér kompenzációjára, ám ez - mivel az önkormányzatok emiatt kevesebb közhasznú munkást tudnak foglalkoztatni, vagyis veszélybe került a közhasznú munkavégzést - a szocialisták pótolni akarják. A tervek szerint e pótlásra parlamenti döntéssel a nyáron csoportosítanának át forrást, ám azt egyelőre nem tudni, mennyit.
Kiss Péter hitet tett amellett, hogy Magyarország 2010-re szeretné elérni a 70 százalékos foglalkoztatási rátát, az EU-hoz hasonlóan.
A dolog szépséghibája viszont, hogy az unióban a mostani átlag 65-66 százalék, míg Magyarországon 54-55 százalék.
A leendő miniszter szerint az új foglalkoztatási és munkaügyi tárca mindenképpen kislétszámú szakmai apparátus lesz, mintegy 100 fővel. A Gazdasági Minisztérium által létrehozott Foglalkoztatási Hivatal fennmarad - jelentette ki Kiss Péter.
