BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csaknem 20 százalékkal nőttek a turizmus bevételei

Az első tíz hónap folyamán a Magyar Nemzeti Bank előzetes fizetési mérleg adatai szerint az idegenforgalomból 3,7 milliárd euró bevétel származott, ami folyó áron és az aktuális árfolyamon számítva 19,1 százalékos növekedést jelent. A kereskedelmi szálláshelyeket csaknem 5,3 millió vendég kereste fel, ami a 2000. év hasonló időszakához képest 1 százalékos növekedést jelent - jelentette a KSH. Az általuk eltöltött 16,5 millió vendégéjszaka nem változott a tavaly mért értékhez képest. A szállásdíjbevételek folyó áron 3 százalékkal nőttek.

2001. december 10. hétfő, 09:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kereskedelmi szálláshelyek október végéig 2,7 millió külföldi vendéget és 9,9 millió vendégéjszakát regisztráltak. Az előző év azonos időszakához képest a vendégek száma 2, a vendégéjszakáké 3 százalékkal növekedett. A szállodákban az év első tíz hónapjában átlagos mértékű volt mind a vendégszám, mind a vendégéjszakák számának növekedése. Októberben az ötcsillagos házak 37 százalékkal kevesebb külföldi vendégéjszakát regisztráltak, mint az előző év azonos hónapjában. A januártól októberig tartó időszakban az alacsony kategóriájú szállodákban is a vendégforgalom visszaesése volt tapasztalható. A más típusú szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma az előző évhez hasonlóan alakult.
A belföldivendég-forgalomban a vendégek száma az előző évihez hasonlóan alakult, míg a vendégéjszakák esetében 3 százalékos visszaesés figyelhető meg. Az ötcsillagos szállodákban magas a vendégéjszakák számának növekedése, amely azonban a belföldi szállodai vendégforgalom visszaesését kis súlya miatt nem volt képes ellensúlyozni. A legnagyobb mértékű, 40 százalékos az egycsillagos házak forgalmának csökkenése. Az alacsony kategóriájú szállodákhoz hasonlóan a többi szállástípus esetében is visszaesés figyelhető meg, kivéve az ifjúsági szállókat és a kempingeket.

A szállodák szobakihasználtsága január-októberben 49 százalékos volt, és az előző év hasonló időszakához hasonlóan alakult. A legmagasabb kategóriájú egységek foglaltsága 62-64 százalék körül alakult az első tíz hónapot tekintve. Októberben az ötcsillagos házak 54 százalékos kapacitáskihasználtságot jelentettek, ez az érték tavaly ugyanebben a hónapban megközelítette a 74 százalékot. A budapesti szállodák átlagosan 59 százalékos foglaltsággal működtek január-októberben.
Október végéig a kereskedelmi szálláshelyek szállásdíjbevételeinek összege meghaladta a 75,5 milliárd forintot, amely folyó áron 3 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet