BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Három milliárd euró fölé emelkedett a külkerhiány

Idén az első tíz hónapban - előzetes adatok alapján - a kivitel értéke 27,87, míg a behozatal 30,9 milliárd euró volt, s ezáltal 3,03 milliárd euró hiány keletkezett - tette közzé a KSH. Az október havi export értéke 4 százalékkal haladta meg a tavaly októberit, míg az import 2 százalékkal csökkent.

2001. december 6. csütörtök, 09:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Forintban számolva a kivitel 7210 milliárd forintot, míg a behozatalé 8000 milliárd forintot tett ki. Ez a kivitel értékének 14 százalékos, volu-menének 10 százalékos bővülését jelenti az egy évvel ezelőtti szinthez viszonyítva. A behozatal ugyanezen időszakban folyó áron 11 százalékkal, volumenben 6 százalékkal nőtt. Az október havi export értéke - 790 milliárd forint - kismértékben, két százalékkal növekedett a tavaly októberi értékhez képest, míg az importérték - immár a harmadik egymást követő hónapban - nem érte el a bázisidőszaki értéket: a tavaly októberi adattal összehasonlítva ezúttal négy százalék-kal kisebb a behozatalra fordított összeg. A külkereskedelmi forgalom október hónapig kumulált egyenlege 790 milliárd forint hiányt mutat, ami - a forgalomnövekedés ellenére - 100 milliárd forinttal kedvezőbb a tavalyi értéknél.
Dollárban számítva a kivitelben 25,05 milliárd, míg a behozatalban 27,77 milliárd dollár adódik, ez az exportban 10, míg az importban 7 százalékos forgalombővülés az első tíz hónapban.
A kivitelben és behozatalban egyaránt legnagyobb forgalmi súllyal bíró gépek és szállítóeszközök árufőcsoport volumene - a január-szeptemberi egységértékindexekkel számítva - a kivitelben 11, míg a behozatalban 8 százalékkal haladta meg a bázisidőszakit.
Az exportban 59 százalék forgalmi súlyú gépek és szállítóeszközök árufőcsoport értéke - itt és a továbbiakban folyó áras forintadatokban mérve - 13 százalékkal volt magasabb a bázisidőszakihoz képest. Az Európai Unióba kiszállított gépipari termékek értéke 15 százalékkal volt nagyobb, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A főcsoport forgalmán belül összességében jelentősen, 40 százalékkal növekedve, 900 milliárd forintot ért el a híradás-technikai, hangrögzítő- és lejátszó készülékek kiviteléből származó bevétel, és így az exportból ezen áruosztály termékei kerültek a legnagyobb értékben külpiacokra.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet