BUX 139330.79 0,02 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén kevesebb gyümölcs várható

A tavalyinál kevesebb gyümölcs terem idén a kedvezőtlen tavaszi időjárás miatt - tájékoztatta Lux Róbert, a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács főtitkára az MTI-t.

2001. június 28. csütörtök, 09:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gyümölcsösök sikeresen átvészelték ugyan az enyhe telet, ám a tavasszal három hullámban érkező fagy jelentős károkat okozott. Cseresznyéből, kajsziból, málnából, ribizliből, mandulából, szamócából ebben a szezonban az elmúlt évinél kevesebb kerül a piacokra, a főtitkár azonban pontos adatokat ezekről a gyümölcsfajokról még nem tudott közölni.
A szilvából a tavalyi mennyiséghez hasonló lesz a termés. A meggy 15 százalékkal, az őszibarack akár 20 százalékkal is elmarad a tavaly termett mennyiségtől, almából pedig a 2000. évi termés csupán kétharmada várható. Rendkívül rossz év az idei a körtetermelőknek, hiszen a húsvéti, esetenként mínusz 6-7 fokos fagy néhol a termés 90 százalékát is tönkretette. Egyedül szederből várható a tavalyinál nagyobb, 15-20 százalékos többlettermés. Ennek oka, hogy e gyümölcsfaj piaca biztosnak látszik, és a mélyfagyasztott exportáru iránt is egyre nő a kereslet.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly 1,38 millió tonna gyümölcsöt szüreteltek országszerte, ennek 67 százaléka alma volt. A zöldség- és gyümölcskivitel étéke 2000-ben meghaladta a 487 millió dollárt, amely mind a gabona,- mind pedig a húsexportból származó bevételeket meghaladja.
elenleg az agrártárca adatai szerint 96 ezer gyümölcsültetvény van az országban, ám a terméktanács ennek felére becsüli a ténylegesen termő kerteket. Az öntözött hányad 10 százalék körül alakul, ezt az arányt az ágazat fellendülése érdekében 80 százalékra kellene növelni.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet