A befektetési igazgató szerint a japán szeminárumon többnyire olyan high-tech elektronikai és autóipari beruházó cégeket céloztak meg, amelyek az európai piacon már jelen vannak, és nagy az esélye annak, hogy termelő beruházást valósítanak meg a térségben.
Több mint húsz céggel kezdődtek meg a tárgyalások Japánban, ezek között befektetői érdeklődés is volt az autóipar és az elektronika iparágban.
A szemináriumon rész vevő cégeknek magyarországi tapasztalatokkal rendelkező japán vezetők is előadást tartottak. Előadásukban nagyra értékelték a magyar szakmai felkészültséget, a tudást, a gazdasági környezetet, a kormányzati támogatásokat, ugyanakkor jelezték, hogy erőteljes támogatási csomagokat ajánlanak fel a többi közép-európai országban is - vélekedett Kilián Csaba.
Az ITD Hungary a japán befektetésösztönző szervezettel, a JETRO-val közösen európai beszállítói szemináriumot szervez Budapesten. A június 26-i beszállítói szemináriumon az európai telephellyel rendelkező japán cégek számára keresnek magyar beszállítókat. A rendezvényen 140 magyar vállalat, 25 környező országból jövő cég és 40 európai székhellyel rendelkező japán vállalat, illetve 15 japán egyéb intézmény - bankok, kereskedőházak - jelezte részvételét, ahol lehetőség lesz a konkrét japán igényekkel való megismerkedésre, a kétoldalú tárgyalásokra.
Az európai japán beruházásoknak a nagy része idáig Nagy-Britanniába megy, nagy arányban részesedik Németország, a Benelux-államok, Franciaország. Japánból ezidáig mintegy 80 vállalat mintegy egymilliárd dollár tőkét fektetett be Magyarországon. Ez az összes magyarországi külföldi tőkebefektetések 4 százaléka, ami Japán gazdasági súlyához képest nem jelentős. Az egymilliárd dollár japán tőke magyarországi beruházása döntő részben zöldmezős. A magyarországi külföldi zöldmezős beruházásokat tekintve az amerikai és a német befektetők után a harmadik legnagyobb a japán tőke.
