BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Forintban 370 milliárd az áruforgalmi hiány

Idén az első négy hónapban a magyar export értéke 2850 milliárd forintot, az importé 3220 milliárd forintot tett ki - jelentette a KSH. Folyó áron számolva az előző év azonos időszakához képest a kivitel és a behozatal egyaránt 26 százalékkal növekedett. Az áruforgalmi mérleg hiánya 370 milliárd forint volt, mintegy 75 milliárd forinttal több, mint az egy évvel korábbi.

2001. június 11. hétfő, 09:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Dollárban számolva a forgalom értéke a kivitelben 9, 850 milliárd, a behozatalban 11,140 milliárd dollárt ért el, ami mindkét esetben 14 százalékos növekedést jelent. Az áruforgalmi mérleg hiánya 1,290 milliárd dollár volt, 150 millió dollárral nagyobb az egy évvel korábbinál. A fizetéssel nem járó tételekkel korrigált mérleg hiánya közel 1 milliárd dollárt tett ki, ezzel a mérleghiány a bázishoz képest 20 millió dollárt meghaladó mértékű javulást mutat.
Euróban számítva a KSH szerint a kivitel 10,730 milliárd, a behozatal 12,130 milliárd volt, a forgalom mindkét irányban 22 százalékkal növekedett. A külkereskedelmi mérleg hiánya 1,400 milliárd euró volt.
A forgalom forintban mért árszínvonala - első negyedévi adatok szerint - az előző év azonos időszakához képest mind az exportban, mind az importban 9 százalékkal növekedett, a cserearány lényegében nem változott.
A forgalom volumene az exportban és az importban egyaránt 16 százalékkal növekedett. Az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gépek és szállítóeszközök behozatala, illetve kivitele ( 23, illetve 21 százalékkal). A feldolgozott termékek exportja és importja egyaránt mintegy 11 százalékkal emelkedett. Élelmiszerekből az import 13 százalékos bővülése mellett az export 3 százalékkal csökkent. Az energiahordozók behozatala mintegy 3 százalékkal visszaesett.
A Gazdasági Minisztérium egy nappal korábban közzétett adatai szerint a külkereskedelmi mérleg négyhavi hiánya az áprilisi 364 millió euróval együtt 1,395 milliárd eurót tett ki az egy évvel korábbi 1,15 milliárd euró után. A tárca számításai szerint a január-áprilisi időszak egészében euróalapon számolva a kivitel és a behozatal is 21,8 százalékkal nőtt 2000 azonos időszakához képest.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet