BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatalmas a káosz a briteknél: új választást követelnek, Moszkva is megszólalt

Keir Starmer lemondásának bejelentése után sorban szólalnak fel az ország vezető politikusai, illetve a külföldi nagyhatalmak vezetői. Nigel Farage arról beszélt, hogy előrehozott választásnak kellene következnie, mivel Andy Burnhamnak nincs semmilyen felhatalmazása az ország vezetésére.

2026. június 22. hétfő, 18:20

Fotó: Getty Images / LEON NEAL
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Keir Starmer lemondásának bejelentése után Andy Burnham megerősítette, hogy jelöltként indul, hogy átvegye a helyét.

Arról beszélt, hogy „stabilitást, komolyságot és a legfontosabb kérdésekre való folyamatos összpontosítást” fog biztosítani Nagy-Britanniának. Azt szeretné, ha az átmenet „a megújulás pozitív folyamata” lenne.

„Keir hatalmas szolgálatot tett hazánknak, és szeretném megköszönni neki a vezetését és az elkötelezettségét ebben a kihívásokkal teli időszakban. Döntése egy átmenet kezdetét jelzi, és fontos, hogy ez a folyamat rendezett és felelősségteljes módon menjen végbe. Én magam is indulni fogok ennek a folyamatnak a részeként. Az ország stabilitást, komolyságot és a legfontosabb kérdésekre való folyamatos összpontosítást vár, és ezt meg is fogja kapni. Ahogy előrehaladunk, prioritásunk az kell, hogy legyen, hogy együttműködve visszajuttathassuk az országot oda, ahová mindannyian szeretnénk. Az emberek előrelépést akarnak látni a gazdasági növekedés, a megélhetési költségek, a közszolgáltatások, a lakhatás és a következő generáció lehetőségei terén. A politikai változásoknak soha nem szabad elvonniuk a figyelmet az emberek életének javítására irányuló felelősségről. A munkásmozgalom mindig is akkor volt a legerősebb, amikor bizalommal és céltudatosan tekint előre. Ezt fogjuk tenni innentől kezdve, és biztosítjuk, hogy ez az átmenet pozitív megújulási folyamat legyen pártunk és országunk számára” – írta.

Ed Davey, a Liberális Demokraták vezetője arról beszélt, hogy a közvéleménynek elege van az állandóan változó miniszterelnökökből.

„A brit népnek elege van abból, hogy a miniszterelnökök végtelen körhintája cserbenhagyja őket, miközben valójában semmi sem változik. Ezúttal másnak kell lennie. Nem csak arról kell szólnia, hogy kik vannak a 10. számú ház élén, hanem a tönkrement politikánk megváltoztatásáról is, hogy helyrehozhassuk az országunkat” – írja Davey az X-en.

Nigel Farage a Reform UK vezetője „mihamarabbi időpontban megtartott” általános választásokat szorgalmaz.

Egy X-en megosztott esszéjében Farage Starmert „a legképtelenebb miniszterelnöknek” nevezi, akivel az Egyesült Királyság valaha is rendelkezett. A politikai osztály nem folytathatja a szavazók elárulását, a téli üzemanyagárak megdöntését, a bevándorlási rátákat és a félretett Chagos-szigeteki megállapodást példaként hozva fel arra, hogy a Munkáspárt hogyan csapta be azokat, akik hatalomra juttatták őket.

Véleménye szerint Andy Burnham Starmer politikájának folytatását jelentené, ha ő lenne a Munkáspárt új vezetője. Azt írta, hogy nevetséges úgy tenni, mintha Andy Burnhamnek bármilyen érdemi felhatalmazása lenne az ország vezetésére.

„Nem félek Andy Burnhamtől vagy a többi munkáspárti bűnözőtől” – írta Farage.

Zack Polanski, a Zöldek vezetője azt mondta, hogy Starmer távozása a nemzet „merész irányváltásának” pillanatát kellene, hogy jelentse.

„Még mindig arra várunk, hogy Andy Burnham melyik verziója jelenik meg a Downing Streeten. Bár beszélt irányváltásról, a korai jelek nem biztatóak, és hasonlóra utalnak, csak jobb kommunikációs készségekkel”.

Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője a mai fejleményekről úgy fogalmazott „kulcsfontosságú döntéseket kell hozni, eközben a miniszterelnök búcsúkörútjára indul, míg Andy Burnham nyári vakációra vágyik. Nagyon-nagyon fontos, hogy biztosítsuk az ország kormányzását”.

Hozzátette, hogy „bármi is történik most, biztosítanunk kell, hogy a nemzetbiztonság legyen az elsődleges prioritás”, de a Munkáspárt következő vezetőjének „továbbra is ugyanaz a problémája lesz – azok a munkáspárti hátsó padsoros képviselők, akiket nem érdekel a védelem, és nem hajlandók leszavazni a jóléti törvényjavaslatot”.

A külföldi vezetők is sorra szólalnak meg

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök nyilatkozatában arról írt, hogy Keir Starmert a barátjának tekinti, gondol rá ezen a nehéz napon. A közéletben való szolgálat hatalmas kiváltság, de a politika kemény feladat is lehet. Amikor eljön az ideje, hogy Starmer elhagyja a Downing Streetet, büszke lehet arra a hozzájárulásra, amelyet szeretett országához és a Munkáspárthoz tett, amelyet 2024-ben vezetett vissza a kormányba.

„Hálás vagyok a lehetőségekért, amelyek révén együtt dolgozhattunk az AUKUS védelmi és biztonsági partnerségünk megerősítésén, Ukrajna bátor népének támogatásán és a gyermekek védelmén a közösségi média okozta károktól” − írta.

A Kreml azt közölte, hogy nem bánják, hogy Keir Starmer távozik a Downing Streetről.

„Keir Starmer egyáltalán nem tűnt ki az orosz-brit kapcsolatok terén” – mondta Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője a Kreml újságíróknak szóló konferenciahívásán.

„Mindig is támogatta, hogy ezeket a kapcsolatokat a legalacsonyabb szinten tartsuk fenn... Nem emlékszünk semmi említésre méltóra a munkájából”. Azonban nem számítanak sok változásra az Oroszország és Nagy-Britannia közötti kapcsolatok tekintetében. „Nem valószínű, hogy a brit politikai színtéren bárki másképp gondolkodna a kétoldalú kapcsolatainkról, mint Keir Starmer” – mondta Peszkov.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke megköszönte Keir Starmernek az EU-val közösen végzett munkáját az európai és ukrán biztonság megerősítése érdekében. A lemondás bejelentésére reagáló bejegyzésében ezt írta:

„Sok vezetőnek évekbe telhet, mire azzá az államférfivá válik, akivé mindössze két év alatt váltál. Az európai és ukrán biztonság erősebb a te jóvoltodból".

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tiszteletét fejezte ki Keir Starmer előtt. A közösségi médiában közzétett üzenetében ezt írta:

„Keir, köszönjük az együttműködésünket, a támogatásodat és a közös döntéseket, amelyek segítettek megerősíteni Európánkat és az élet védelmét. Az Egyesült Királyság a világ vezetői között volt, van és marad is. Itt Ukrajnában mélyen értékeljük Nagy-Britanniát, és minden találkozónk és minden beszélgetésünk valódi tartalommal volt tele”.

Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet