A földrész nem jár messze a katasztrófától, pont úgy, ahogyan az közvetlenül az I. világháború előtt történt. A mostani uniós csúcson jelentkezik az összes veszély, mind Ukrajna, mind a kontinens jövője szempontjából. Itt az idő, hogy unortodox megoldást találjanak mindazok, akik nem akarnak alvajáróként belesodródni a végzetbe – írja Sylvie Kauffmann, a Le Monde volt főszerkesztője.

Az elemzés szerint bár a minap az argentin parlamentben készült egy pillanatfelvétel, de mégis Európa sorsáról szólt. Hang nincs hozzá, ám a mozdulatok önmagukért beszélnek: az igencsak heves vitában Volodimir Zelenszkij energikusan, ám kétségbeesetten érvel. Orbán Viktor a falnak támaszkodik, gesztikulál, viszont semmilyen érzelmet nem mutat:

A vak is láthatja: nem enged az álláspontjából.

– írja a szerző.

Az ukrán vezető számára a tét az életben maradás vagy a halál. Országa közel kétévnyi háborúskodás után nagyon rossz helyzetbe került: hadseregében ember- és lőszerhiány van. Rakéták záporoznak az ukrán városokra. És mindenekelőtt: gyengül a nyugati támogatás, holott az létfontosságú az ország számára.

A republikánusok is Orbánnal egy csónakban eveznek

A nyugati demokráciákban 2023 végén fordult a széljárás. Amerikában a felmérések Donald Trump visszatérését vetítik előre. A változás jeleit érezve a republikánusok blokkolják az Ukrajnának kért 60 milliárdos segélyt. A Capitol Hillen azon gúnyolódnak, hogy a jelenlegi ellenzék hagyományos rövidítése,

a GOP (Grand Old Party), valójában azt jelenti, hogy a Nagy Orbán Párt (Grand Orbán Party), mivel a céljaik egybeesnek a magyar kormányfőével.

De mit akar a magyar kormányfő? Egyrészt a felfüggesztett pénzeket, és azok egy részét meg is kapta. Másrészt azonban a tervei messzebbre mutatnak. Ő az egyetlen európai vezető, aki kezet rázott orosz kollégájával, miután nemzetközi körözést adtak ki Putyin ellen. Azzal vádolja Brüsszelt, hogy az nem különb a Szovjetuniónál, ám ő maga továbbra is a Kreml kezére játszik.

A magyar miniszterelnök ellenfelei azt gyanítják, hogy igyekszik megbénítani az Uniót és már nincs is távol attól. Ahogy közeledik a kétnapos csúcstalálkozó, úgy hatalmasodik el a borúlátás az európai fővárosokon, mert úgy látják, hogy nem tudják kivédeni a magyar vétót.

„Ha a 26-ok nem tudják eltéríteni szándékától Orbánt, akkor azt a Kreml egyértelmű jelzésnek fogja venni. Ugyanúgy, mint a Krím vagy a Donyec-medence elfoglalása után: a földrész gyenge és megosztott. És így értelmezi majd a szélsőjobb is, amely – akárcsak a trumpisták – érzi, hogyan nőnek meg a szárnyai” – írja Kaufmann.

Az érintettek lázasan dolgoznak alternatív forgatókönyveken, nehogy a végén az legyen a benyomás: fel kell adni az európai tervet. Így a többi közt szó van Magyarország elszigeteléséről. Egyik javaslat sem ortodox, de az az ortodox megoldások ideje már lejárt – állapítja meg a Le Monde elemzése.