BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Valós háborús veszély: Lengyelország támadástól tart a NATO keleti szárnyán

Az orosz provokáció növekvő kockázata miatt aggódnak a lengyelek.

2026. június 28. vasárnap, 21:31

Fotó: REUTERS / Shamil Zhumatov - Vlagyimir Putyin orosz elnök egy képernyőn beszédet mond a Győzelem Napján tartott katonai parádén, a náci Németország felett aratott második világháborús győzelem 81. évfordulóján, a moszkvai Vörös téren, 2026. május 9-én.
Russian President Vladimir Putin is seen on a screen while delivering a speech during a military parade on Victory Day, marking the 81st anniversary of the victory over Nazi Germany in World War Two, in Red Square in central Moscow, Russia, May 9, 2026. REUTERS/Shamil Zhumatov/Pool
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lengyel kormány az orosz provokáció növekvő kockázatát látja a NATO keleti szárnyán – közölte vasárnap Pawel Szota ezredes, a lengyel külső hírszerző szolgálat vezetője a Rzeczpospolita című helyi lapnak nyilatkozva.

„Látjuk az eredményeket Ukrajnában és azt, hogy a háború jelenleg nem jól alakul Oroszország számára. Ez aggodalomra ad okot, hogy Moszkva a helyzet további eszkalációját idézheti elő”

– vélekedett az ezredes.

Szota azt fejtegette, hogy a balti államok elleni korlátozott támadás úgy kezdődhet, hogy megjelennek úgynevezett „zöld emberkék”, vagyis olyan orosz katonák, akik nem viselnek állami jelzést, ahogy az a Krím félsziget 2014-es Oroszországhoz csatolása során történt.

Úgy látja,

Oroszország rendszeresen szeg meg korlátokat, hogy ezzel felmérje a NATO válaszát. Az ilyen provokációk ára csekély, de a szövetség főként politikai síkon reagál, ami további eszkalációra ad meghívást

– fogalmazott.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a múlt héten szintén idegen zászlós orosz műveletek veszélyére figyelmeztetett.

Tudtára kell adni Putyinnak, hogy tudjuk, mit forgat a fejében, és nem dőlünk be ennek és hogy ez teljességgel elfogadhatatlan és a NATO-területének minden négyzetcentiméterét meg fogjuk védeni

– hangoztatta Sikorski az amerikai CBS hírtelevíziónak nyilatkozva.

Az orosz elnök és a moszkvai vezetés más magas rangú tagjai egyaránt többször is hangsúlyozták, Oroszország nem fog támadást intézni NATO-terület ellen.

Ez is érdekelhet