A lengyel kormány az orosz provokáció növekvő kockázatát látja a NATO keleti szárnyán – közölte vasárnap Pawel Szota ezredes, a lengyel külső hírszerző szolgálat vezetője a Rzeczpospolita című helyi lapnak nyilatkozva.
„Látjuk az eredményeket Ukrajnában és azt, hogy a háború jelenleg nem jól alakul Oroszország számára. Ez aggodalomra ad okot, hogy Moszkva a helyzet további eszkalációját idézheti elő”
– vélekedett az ezredes.
Szota azt fejtegette, hogy a balti államok elleni korlátozott támadás úgy kezdődhet, hogy megjelennek úgynevezett „zöld emberkék”, vagyis olyan orosz katonák, akik nem viselnek állami jelzést, ahogy az a Krím félsziget 2014-es Oroszországhoz csatolása során történt.
Úgy látja,
Oroszország rendszeresen szeg meg korlátokat, hogy ezzel felmérje a NATO válaszát. Az ilyen provokációk ára csekély, de a szövetség főként politikai síkon reagál, ami további eszkalációra ad meghívást
– fogalmazott.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a múlt héten szintén idegen zászlós orosz műveletek veszélyére figyelmeztetett.
Tudtára kell adni Putyinnak, hogy tudjuk, mit forgat a fejében, és nem dőlünk be ennek és hogy ez teljességgel elfogadhatatlan és a NATO-területének minden négyzetcentiméterét meg fogjuk védeni
– hangoztatta Sikorski az amerikai CBS hírtelevíziónak nyilatkozva.
Az orosz elnök és a moszkvai vezetés más magas rangú tagjai egyaránt többször is hangsúlyozták, Oroszország nem fog támadást intézni NATO-terület ellen.
