BUX 139468.49 0,12 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ennyi volt: széthullott a norvég kormánykoalíció

Darabjaira esett szét a kabinet Norvégiában, miután EU-s rendeletek nyomán kibékíthetetlen ellentétek alakultak ki. A miniszterelnök pozíciója azonban még sincs veszélyben.

2025. január 30. csütörtök, 23:12

Fotó: Getty Images / picture alliance / Soeren Stache
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem tudtak dűlőre jutni a honatyák, így összeomlott csütörtökön kormánykoalíció Norvégiában, ám a kormányfő maradhat posztján.

Az MTI beszámolója szerint a kabinet szétesése az energiapiacot érintő európai uniós rendeletek végrehajtásával összefüggő viták miatt történt.

A Jonas Gahr Störe miniszterelnök szociáldemokrata Munkáspártjával alkotott kormánykoalícióból csütörtökön kilépett a Centrum Párt. Ezt Trygve Slagsvold Vedum pártvezető és eddigi pénzügyminiszter, valamint a Centrum Párt frakcióvezetője, Marit Arnstad jelentette be Oslóban.

A koalíció felbomlása azonban nem jelenti Störe miniszterelnökségének végét, mivel a szociáldemokraták egyedül is tovább kormányozhatnak a következő választásokig, a megüresedő nyolc miniszteri posztot viszont be kell tölteniük.

Arnstad azt mondta, a kormánykoalíció felbomlása ellenére azt szeretnék, ha Störe maradna a kormányfő.

A miniszterelnök nem sokkal később kiadott nyilatkozatában közölte, hogy egyedül terveznek tovább kormányozni, a jövő héten pedig be fogja mutatni kabinetje új tagjait. Mindezekről tájékoztatta V. Harald királyt. Hangsúlyozta, hogy további jó együttműködést remél a Centrum Párttal, és kiemelte, hogy a szakítás oka egy szakkérdés körül felmerült több nézeteltérés volt. 

Politikai barátokként válunk el

– fűzte hozzá.

Störe eddigi koalíciós partnerével is kisebbségi kormányt vezetett 2021 óta, a szükséges parlamenti többséget más pártok külső támogatásával biztosította. A következő parlamenti választás szeptemberben lesz, a norvég alkotmány nem ismeri az előrehozott választás intézményét.

A kormánykoalíció felbomlásához az Európai Unió 2019-ben elfogadott, Tiszta energiát az európaiaknak című – nyolc rendeletből, illetve irányelvből álló – energiapiaci csomagjának norvégiai átültetése körüli viták vezettek. Norvégia ugyan nem tagja az EU-nak, de része az Európai Gazdasági Térségnek (EGT), amelynek az EU is, és az egyik legfontosabb gázbeszállítója az egész blokknak. Az unió arra kérte Oslót, hogy a szóban forgó csomagot EGT-tagként és uniós partnerként szintén hajtsa végre.

Ám a Centrum Párt vehemensen tiltakozott az uniós joganyag teljes átültetése ellen, Störe viszont legalább három, kevésbé vitatott irányelvet hajlandó volt átültetni. 

A Centrum Párt azzal indokolta álláspontját, hogy az uniós csomag végrehajtása korlátozná Norvégia ellenőrzését saját energetikai szektora felett, valamint hogy a szorosabb összefonódás az uniós energetikai piaccal magasabb energiaárakat vonna maga után.

Szép új világ: ebben az országban már hallani sem akarnak a hagyományos autókról
Norvégia lesz várhatóan az első ország, amely teljesen átáll az elektromos járművekre. Tavaly már szinte csak e-autót adtak el a skandináv országban. Részletek.
Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet