BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lemondott Élisabeth Borne francia miniszterelnök

Benyújtotta kormánya lemondását Élisabeth Borne francia miniszterelnök. Emmanuel Macron köztársasági elnök elfogadta a lemondást.

2024. január 8. hétfő, 20:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elnöki hivatal közölte, hogy az új kormány kinevezéséig a közel két éve hivatalba lépett miniszterelnök és kormánya kezelik a folyó ügyeket.

Élisabeth Borne lemondásában hangsúlyozta, hogy a reformok folytatására minden eddiginél nagyobb szükség van – idézte az AFP.

A miniszterelnök lemondása mögött az áll, hogy az elnöki hivatal hetek óta jelezte: a heves parlamenti vitát kiváltott bevándorlási törvény elfogadását követően az államfő úgy kíván új lendületet adni második mandátumának, hogy a kormányzatot átszervezi. Ezáltal annak lejártakor, 2027-ben, az alkotmány szerint Macron nem jelöltetheti magát elnöknek harmadik alkalommal.

Elnöki források szerint Élisabeth Borne távozása jelentős kormányalakítással jár, amelyet az új miniszterelnöknek kell megszerveznie.

A 62 éves Élisabeth Borne Franciaország történetének második női miniszterelnöke volt, duplán túllépve elődje, Édith Cresson hivatali idejét. A baloldali, technokrata kormányfő nem volt népszerű a francia választópolgárok körében, és köztudottan Emmanuel Macronnal sem sikerült közös nevezőre jutnia.

Az államfő az X-en azt írta, Élisabeth Borne munkája „nap mint nap példaértékű volt”. Az új kormányfőt Emmanuel Macron várhatóan még hétfő este kinevezi – írja az MTI.

Összehozta az ellenfeleket a francia gigatüntetés, csak Le Pen pártja kapta az ívet
Több mint 182 ezren vettek részt az antiszemitizmus elleni és a Hamász által fogva tartott túszok szabadon engedéséért meghirdetett békés tiltakozó meneteken a francia nagyvárosokban - közölte a francia belügyminisztérium.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet