BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Összejátszhattak a futárcégek, most jön az elszámolás

Az indiai trösztellenes hatóság a kedvezményekkel kapcsolatos összejátszás miatt vizsgálódik.

2024. január 5. péntek, 20:03

Fotó: Getty Images / Silas Stein
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az indiai trösztellenes testület vizsgálja a globális kézbesítési cégek, például a német DHL, az amerikai UPS és FedEx helyi egységeit a kedvezményekkel kapcsolatos állítólagos összejátszás miatt a Reuters által megszerzett dokumentumok szerint.

Ez a legújabb vizsgálat a logisztikai iparban, a korábbiak közül már van, ami egészen 2015-ig nyúlik vissza, amikor Franciaország 735 millió dollár összegű bírságot szabott ki húsz vállalatra, köztük a FedEx-re és a DHL-re az áremelések kapcsán történt titkos összejátszás miatt.

Az elmúlt hetekben az Indiai Versenybizottság (CCI) több százezer e-mail átnézését kezdte el kormányzati dokumentumok és három forrás szerint, amelynek a célja annak megvizsgálása, hogy a vállalatok milyen díjakat számolnak fel a repülőtéri szolgáltatásaikért.

A szélesebb körű vizsgálat azután kezdődött, hogy az Indiai Kiadók Szövetsége panaszt nyújtott be, miszerint a DHL, a FedEx, a UPS és a dubai Aramex néhány hazai céggel közösen határozzák meg a díjakat és szabályozzák az ügyfelek kedvezményeit. Amennyiben ez valóban így történt, akkor ezzel megsértették az indiai trösztellenes törvényeket.

A szervezet szerint a társaságok vezetői kereskedelmi szempontból érzékeny információkat cseréltek ki a repülőtereken kínált futár- és raktárszolgáltatások mennyiségéről, díjairól és kedvezményeiről, mielőtt döntést hoztak a díjakról.

FedEx közleményében határozottan tagadta a megfogalmazott vádakat, azonban jelezték, hogy mindenben együttműködnek a hatóságokkal. A DHL és a UPS csak annyit közölt, hogy teljes mértékben együttműködnek a felügyeleti szervezettel.

UPS-igazgató: a kereskedők biztosra mennek, magasabb forintárakat határoznak meg
A járvány kitörése óta pörgő e-kereskedelmet megtörheti a fizetőképes kereslet csökkenése Magyarországon, amelyet súlyosbít az európai szinten is kiemelkedő infláció valamint a forint gyengélkedése. A szektor jövőjéről, az üzemanyagkrízisről, az energiahatékonyságról és a drónos szállításról is kérdeztük Daniela Constantinescut, az UPS régiós vezetőjét. Bővebben --->
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet