BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Komoly fennakadások miatt ritkulnak a Wizz Air járatai

Problémák merültek fel az Airbus-repülőgépek hajtóműveiben, ezért akár 10 százalékkal is csökkenhet a fapados légitársaság kapacitása a következő két negyedévben.

2023. szeptember 19. kedd, 22:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mikroszkopikus szennyeződések okoztak repedéseket a GTF-hajtóművekben, melyek az Airbus A320neo családba tartozó repülőgépeken is megtalálhatók. A hajtőműveket 2015 és 2021 között gyártották, de a probléma miatt cserélni kell őket, ami a légitársaságok járatszervezéseit is érinti, a Wizz Air esetében ez több ezer járatot jelenthet idén október és jövő év márciusa között.

Pető György légügyi szakértő azt nyilatkozta az InfoRádiónak, hogy ha a gyártó szerint ez egy nagyon súlyos probléma lenne, akkor azonnal kivonták volna az ilyen hajtóművekkel felszerelt repülőgépeket a forgalomból. Azonban ebben az esetben „nyilvánvalóan egy komponensről van szó,” ami a gyár szerint nem biztosítaná a biztonságos működést hosszútávon, ezért döntöttek a hajtóművek visszahívása mellett – tette hozzá. Az átvizsgálások akár 2026-ig is eltarthatnak.

A Wizz Air az ügyben azt a közleményt adta ki, hogy a légitársaság flottájának több mint felét az új generációs Airbus A320neo családhoz tartozó GTF-hajtóművel rendelkező gépek teszik ki. Emiatt várhatóan tíz százalékkal fog csökkenni a légitársaság kapacitása a következő és az azutáni negyedévben. A hajtóműveket ugyanis ennyi ideig ellenőrzik és cserélik.

Pető György szerint mivel a repülőgépek garanciálisak, ezért a hibát kizárólag a gyártó javíthatja ki. Hozzátette, a légitársaság várhatóan anyagilag megszorítja a gyártót és komoly kompenzációt vár majd el a történtekre való tekintettel.

Giga-rendelést adott le a Wizz Air
A Wizz Air fapados légitársaság további 75 darab A321neo családba tartozó repülőgép megrendelésére kötött szerződést.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet