BUX 139468.49 0,12 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem sikerült megállapodni az erdőírtásokról az Amazonas-csúcson

Kedden 14 év után ismét nagyszabású esőerdő-csúcstalálkozót tartottak Brazíliában. A résztvevők számos kérdésben meg is állapodtak, egy valamit kivéve.

2023. augusztus 9. szerda, 19:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Belémben tartott csúcstalálkozó előtt Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök azt szorgalmazta, hogy fogjon össze a régió atekintetben, hogy az 2030-ig megszünjön. A baloldali politikus saját hazájában már tett is erre irányuló intézkedéseket, az erdőírtások Brazília területén drámaian csökkentek Jair Bolsonaro leváltása óta.

A résztvevő nyolc dél-amerikai ország végül csak egy közös nyilatkozatott adott ki, amelyben úgy fogalmaztak, céljuk, hogy az amazonasi pusztulás ne váljon visszafordíthatatlanná. Közös célokat azonban lényegében nem fogalmaztak meg.

A dél-amerikai országok között ugyanis számos vita áll fenn: Kolumbia például azt szeretné, ha más országok is támogatnák az új olajlelőhelyek kutatásának betiltását, miközben Brazília épp ennek az ellenkezőjét tervezi az Amazonas torkolatánál.

Az esőerdőt alkotó fák milliárdjai kulcsfontosságú szerepet játszanak a globális felmelegedés lassításában, mivel rengeteg szén-dioxidot kötnek meg. Az Amazonas területének mintegy 60 százaléka tartozik Brazíliához, a többi része Bolívia, Ecuador, Guyana, Kolumbia, Peru, Suriname és Venezuela része.

Az idei nyár már alaposan megmutatja a klímaváltozás igazi lényegét
Az elmúlt hetek rekkenő hősége és az erdőtüzek Európa térségében gyakorlatilag nem alakulhattak volna ki az ember okozta klímaváltozás nélkül - írja júliusi jelentésében a World Weather Attribution (WWA).
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet