BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyar modell tetszik a szomszédoknak

A magyarországihoz hasonló modell, amelyben a bankok forintosították a devizahiteleket, Horvátország számára is elfogadható volna – nyilatkozta Goran Alaksic közgazdász a Jutarnji List horvát napilapnak.

2015. január 17. szombat, 12:36

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alaksic szerint Horvátországban is vonzó az a modell, amelyet a magyarok bevezetettek, hogy megmentsék a svájci frank alapú hiteleseket a teljes csődtől. Szerinte egy hasonló intézkedés Horvátország számára is elfogadható volna. Más közgazdászok viszont úgy fogalmaznak, hogy \"egy dolog kívánni valamit, és egy másik dolog a valóság\".

Damir Novotni közgazdász szerint, amennyiben Horvátország átvenné a magyar modellt és beavatkozna a devizaárfolyamba, akkor az az európai pénzügyi piactól való elszigeteltségét vonná maga után. A közgazdász arra is figyelmeztet, hogy Budapest politikája miatt több külföldi bank is kivonul a magyarországi piacról.

Horvátországban 60 ezer állampolgárnak van svájci frank alapú hitele 3 millió euró értékben. Ennek 92 százaléka lakáshitel. Az aktuális devizaárfolyam szerint a frank árfolyama elérte a 7,538 kunát, ami 18 százalékkal több, mint két nappal ezelőtt - írta a lap.

A svájci jegybank csütörtök délelőtt váratlanul eltörölte a svájci franknak az euróval szembeni árfolyamküszöbét, a lépés hatására pedig a kuna jelentősen gyengült a svájci frankkal szemben.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet