BUX 139389.07 0,06 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A lengyelek már válságstábot hoznának létre

A borús exportkilátások miatt kormányzati válságstáb felállítását javasolja az ukrajnai válság gazdasági következményeinek a kezelésére a lengyel miniszterelnök-helyettes.

2014. augusztus 5. kedd, 15:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Válságstáb felállítását javasolom a szovjet utódállamokkal fenntartott gazdasági kapcsolatok kezelésére - mondta Janusz Piechocinski gazdasági miniszter, miniszterelnök-helyettes a lengyel PAP hírügynökségnek, hangsúlyozva, hogy Lengyelország ukrajnai exportja 40 százalékkal, az oroszországi pedig 20 százalékkal is eshet az idén.

A gazdasági miniszter által vezetett testület tagjai miniszterhelyettesek lesznek. Piechocinski szerint az Oroszország ellen a múlt héten életbe léptetett szankciók komoly veszteséget fognak okozni a lengyel vállalatoknak és jelentősen, a legutóbbi előrejelzésekhez képest akár 0,5-0,6 százalékponttal is visszavethetik majd az idei lengyel gazdasági növekedést.

A lengyel statisztikai hivatal adatai szerint Lengyelország oroszországi exportja 2013-ban 10,8 milliárd dollár, ukrajnai exportja 5,72 milliárd dollár volt.

A miniszter szerint az Ukrajnában és Oroszországban tevékenykedő lengyel vállalatok a nyereség és a kereslet csökkenésével, illetve a hrivnya és a rubel gyengülésével összefüggésben már most problémákról számolnak be. A bútoriparban vagy a háztartási berendezés piacon tevékenykedő lengyel vállalatok például az ukrajnai export 30-60 százalékos visszaesésére számíthatnak.

A lengyel vállalatokat az Oroszország által a gyümölcs- és zöldségszállításokra elrendelt importtilalom miatt összességében 200 millió dollár veszteség érheti. Amennyiben a tilalmat Oroszország az élelmiszerekre, ezen belül a hústermékekre is kiterjeszti, a lengyel vállalatok idei vesztesége \"legkevesebb 700 millió dollár lesz\" - mondta a tárcavezető.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet