Olaszország idén alacsonyabb hozammal tudott új államkötvényeket kibocsátani, mint a válság előtt − illusztrálta a Corriere della Serának adott interjúban Maria Cannata, a gazdasági minisztérium adósságkezelő hivatalának igazgatója azt a kijelentését, hogy országa adóssága kezelhető. 2012 első háromnegyed évében a tervezett éves kibocsátás 80 százalékát lebonyolították, átlag 2,4 százalékos hozam mellett, szemben a 2007-es 4,14 százalékos átlaggal (a tavalyi 3,61 százalék volt).
Az olasz kötvénypiacra már augusztusban visszatértek a külföldi befektetők − emelte ki Cannata −, de akkor még a rövidebb, maximum hároméves papírok vásárlására korlátozták magukat. Szeptemberben már a hosszabb lejáratok iránt is érdeklődtek, amit a szakember erős pozitív jelként értékelt, emlékeztetve arra, hogy október közepén tízéves kötvényt bocsátanak ki, lakossági befektetők számára is. (Annak még nem jött el az ideje, hogy Olaszország újra 15 éves kötvényt dobjon piacra − egészítette ki tegnap egy konferencián az interjúban elmondottakat az adósságkezelő vezetője.)
A német kötvényekkel szembeni hozamkülönbség (spread) Cannata szerint azért viszonylag nagy még mindig, mert a német hozam túl alacsony; a tízéves olasz kötvények hozama tegnap délelőtt 4,97 százalékig süllyedt, a spread 354 pontra csökkent (a hasonló spanyol hozam 5,7 százalék, a spread 429 pont volt). Ebben az is közrejátszott, hogy az olasz szolgáltatói PMI a vártnál jobb lett (a 44,5 pont így is csak azt jelenti, hogy a szektor kicsit kevésbé zsugorodik), amiben a piac annak jelét láthatta, hogy meghozzák első gyümölcseiket az olasz szakértői kormány reformjai.
