A világ legnagyobb olajkereskedő cége, a svájci Vitol SA továbbra is rendületlenül adja-veszi az iráni olajat, megnehezítve ezzel azokat a nyugati törekvéseket, hogy az olajbevételek elapasztásával befolyásolják Teheránt atomprogramja végrehajtásában. A múlt hónapban a Vitol 2 millió hordó erőművekben felhasználható fűtőolajat vett Irántól és kínai kereskedőknek ajánlotta fel − írta a Reuters olajpiaci, illetve hajózási forrásokra hivatkozva (a hírügynökség részletesen leírta az olaj útját a kikötők, illetve a tankerek között). A céget nem köti az iráni olajkereskedelemre júliusban meghirdetett európai tilalom, mivel Svájc nem vezetett be olyan szankciókat Teherán ellen, mint az Európai Unió és az USA. A Vitol ugyanakkor már július előtt leállította az iráni nyersolajügyletek intézését európai irodáiból, a közel-keletiekből azonban továbbra is folytatja − mondták a hírügynökségnek kereskedők. Az olyan, ugyancsak svájci székhelyű riválisok, mint a Glencore vagy a Trafigura, júliusban közölték, hogy minden iráni olajkereskedelmet leállítanak; a Vitol annyit jelentett be, hogy megfelel az Irán elleni szankcióknak, de azt nem árulta el, hogy a svájci vagy a szigorúbb európai korlátozásokat akarja-e betartani.
Az EU/USA-szankciók életbelépése óta Irán nyersolajexportja a felére esett vissza, négy legnagyobb vásárlója − Kína, India, Japán és Dél-Korea − legalább ötödével csökkentette onnan származó importját, hogy elkerülje a vállalataival szemben kilátásba helyezett amerikai pénzügyi szankciókat.
