BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmincéves trend tört meg Japánban

2012. január 26. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Japán külkereskedelmi mérlege 1980 óta először lett deficites tavaly, a pénzügyminisztérium tegnap közzétett adatai szerint ugyanis a behozatal értéke 2490 milliárd jennel (32 milliárd dollár) haladta meg a kivitelét − írta a Financial Times. Összevetésként: az elmúlt évtizedben átlagosan 7700 milliárd jenes külkereskedelmi többletet könyvelhetett el az ázsiai ország. Az adat mögött több tényező együttállása húzódik meg, a tavaszi földrengés és cunami miatt kieső termelés mellett a világgazdaság lassulása is szűkítette az exportlehetőségeket, ráadásul a jen erőssége − a folyamatos jegybanki intervenciók dacára − a kivitelre gyártó társaságok versenyképességét is korlátozta. A végső lökést azonban a fukusimai atomerőmű kiesése miatt fokozottabb energiaimportra szoruló Japánnak az olajár magas szinten ragadása adta meg. A Reutersnek nyilatkozó elemzők szerint a három évtizede először jelentkező külkereskedelmi deficit felveti a kérdést, meddig tudja még az egyre öregedő lakosságú Japán hatalmas államadósságát exportjából fedezni és mikor szorul arra, hogy nettó megtakarítás helyett a fejlett nyugati országokhoz hasonlóan a piacról legyen kénytelen finanszírozni magát.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet