BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tucatnyi bankóriást minősített le az S&P

2011. december 1. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Standard & Poor\'s tegnap hajnalban 15 globális nagybankot minősített le egy fokozattal, ám a döntés oka nem a hitelintézetekkel, hanem magával a hitelminősítővel kapcsolatos. Az S&P ugyanis néhány ponton megváltoztatta kritériumait és kockázatkezelési modelljeit − a pénzintézetek azonban várhatóan jókora tőkeemelésekre kényszerülhetnek a lépés miatt. A leminősített bankok között olyan nagyágyúk is szerepelnek, mint a Goldman Sachs, az HSBC vagy a UBS, a holland Rabobank besorolását pedig egyenesen két fokozattal rontotta le a hitelminősítő. Néhány napja az ezúttal szintén leminősített Bank of America közölte, hogy egyfokozatnyi leminősítés a három nagy hitelminősítő bármelyikétől 5,1 milliárd dollár többletletétet tesz szükségessé saját számlás ügyleteinél, amit tőkeemelésből kell finanszíroznia. Elemzők szerint a többi nagybank hasonló kényszerrel szembesülhet. Az S&P már hónapok óta lebegtette a tervezett módszertani változtatásokat, amelyekkel az amerikai jelzálogalapú értékpapírok minősítésével megtépázott hitelességét szeretné visszaállítani. Alig néhány ismert bank maradt ki a szórásból: a BNP Paribas például stabil maradt, míg a China Construction Banket felminősítették.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet