Megbukott a \"szuperbizottság\", nem sikerül megállapodni a szerdai határidőig az amerikai költségvetési hiány hosszú távon történő leszorításáról − lapzártánk idején ennek bejelentésére készültek a nyár végi adósságplafon-vita eredményeként létrehozott bizottság tagjai. A 6-6 demokrata és republikánus képviselőből és szenátorból álló bizottság a jelek szerint három hónapos intenzív tárgyalás után sem tudott túllépni a két bebetonozott ideológiai állásponton: a republikánusok semmilyen formában nem hajlandóak adóemeléseket vagy akár az adórendszerben lévő kiskapuk megszüntetését elfogadni, márpedig ez a demokraták kiinduló követelése. A makacs politikusok miatt tehát csúszni fog mind a meglehetősen elavult és nem kellően hatékony adórendszer reformja, mind a nagy kormányzati szociális programok − a Social Securirty, a Medicare és a Medicaid − átalakítása. Az amerikai kongresszus népszerűsége a legújabb kutatások szerint nagyjából Hugo Chavezé és Fidel Castróé között van az amerikai választópolgárok között, a mostani bukás még inkább hozzájárulhat az intézmény bizalomvesztéséhez.
Az adósságplafon-egyezség értelmében ezzel 2013-tól automatikus és brutális kiadáscsökkentések jönnének mindenhol, tíz év alatt 1200 milliárd dollár értékben − így például a republikánusoknak kedves, a többi országgal összehasonlítva egyébként kiugróan magas, évi 600 milliárd dollárt kitevő védelmi kiadások terén is. A kongresszus azonban abban megegyezhet, hogy erre még sincs szükség, és leszavazhatja vagy legalább tompíthatja az intézkedéseket. Megfigyelők szerint azonban még ez is kérdéses, hiszen az elnökválasztási év előtt a kongresszusi képviselők feltehetőleg inkább az ideológiai hűségre, mint a pragmatikus politikai döntésekre fognak koncentrálni. Ez azt jelenti, hogy legközelebb 2013-ban láthatnak hozzá a közpénzügyek érdemi rendbetételéhez − feltéve, hogy addigra megszűnik a politikai patthelyzet.
