Súlyos gondokat okoz az erős svájci frank az ország turizmusának, a legfrissebb adatok szerint idén télen 6-8 százalékkal csökkenhet a beutazó turisták száma, főleg a síterepeken. A nagyvárosokba, így elsősorban Zürichbe, Lausanne-ba, Baselbe várhatóan ugyanannyian utaznak, mint egy évvel ezelőtt − 60-70 százalékuk valamilyen konferenciára vagy jutalomútra érkezik −, a sípályák közelében viszont radikálisan visszaestek a szállodai foglalások. A síturisták elmaradásának oka egyértelműen a rendkívül erős frank, amely még drágábbá teszi az amúgy sem olcsó svájci vakációt.
A legnagyobb fejtörést most az jelenti, hogy miként tudják odacsábítani a spórolós német turistákat − Németország ugyanis a legjelentősebb küldő ország. Aggodalmat kelt az is, hogy egyre több svájci tölti szabadságát vagy hétvégéjét a szomszédos országokban. A teljes idegenforgalmi bevétel 60 százalékát adó belföldi turizmus visszaesése is az erős franknak tudható be: a külföldi utak egyre olcsóbbak, ráadásul a német vagy francia üzletekben sokkal kedvezőbb árakon lehet bevásárolni, akár egy hétvégén is.
Tavaly 35 ezer magyar turistát regisztráltak Svájcban, ők összesen 84 ezer vendégéjszakát töltöttek ott. A statisztika vélhetően nem teljes, mert ebben sem a fizetővendég-szobák, sem a kempingek adatait nem rögzítik − márpedig a magyarok jórészt az olcsóbb vendéglátóhelyeket keresik ott is. Meglepő, hogy az idei év első felében − a válság és az erős frank ellenére − 5 százalékkal nőtt a magyar turisták száma, miközben a legtöbb európai országból kevesebben vették az irányt Svájcba.
