Tegnap tette közzé gyorsjelentését három jelentős német megújulóenergia-vállalat − a napelemgyártó SolarWorld és a Q-Cells, valamint a szélturbinagyártó Nordex −, amelyekből közös gondokra derült fény. Az Európa-szerte tapasztalható kormányzati megszorítások miatt súlyosan megcsappantak a szektornak juttatott támogatások, a hitelszűke következtében számos nagy beruházás állt le. A feltörekvő piaci cégek termelésének felfutásával egyre erősebb a túlkínálat, a német atompolitikában megvalósult fordulat viszont egyelőre nem növelte a megújulók iránti keresletet.
A napelemgyártók tavaly jelentősen növelték termelésüket, ám nem számítottak a kereslet idei visszaesésére, így hatalmas eladatlan készletek halmozódtak fel − nem meglepő, hogy az árak is esésnek indultak. A Q-Cellsnél tragikus a helyzet: a világ korábbi legnagyobb napelemgyártója váratlanul nagy harmadik negyedéves vesztesége és pénzügyi igazgatójának pánikszerű lemondása után 29 százalékot zuhant a frankfurti tőzsdén. A SolarWorld részvényárfolyama tegnap 15 százalékos eséssel reagált arra, hogy vezérigazgatója közölte: nem tudják tartani az idei tervben szereplő 1,3 milliárd eurós árbevételt. A cég szerint az ez évi 40 százalékos esés után jövőre is folytatódik az árak lemorzsolódása − korábban a kínai napelemgyártók, a Suntech és a Yungli is hasonlóan vélekedtek. A Nordex nem zuhant ilyen nagyot a tőzsdén, bár szintén jelentős mértékben rontott árbevétel-várakozásán.
