Lehangoló GDP-adatot tett közzé az európai adósságválság reflektorfényétől az utóbbi hetekben az olasz fejleményeknek köszönhetően megszabadult Spanyolország jegybankja: a harmadik negyedévben stagnált a spanyol GDP a másodikhoz képest (akkor mindössze 0,2 százalékkal emelkedett). Éves összevetésben 0,7 százalékkal bővült a gazdaság, ami nagyjából fele az idei spanyol költségvetés előzetes feltételeinek, ráadásul számos elemző szerint már a most megkezdődött negyedben recesszióba csúszhatott a választások előtt álló Spanyolország. A részletes adatokból kiderül, hogy a miniszterelnök, José Luis Zapatero által a kötvénypiaci hozamemelkedések miatt eddig megvalósított megszorítások jelentősen visszavetették a belső keresletet, miközben az export és a turizmus élénkülése csak csekély mértékben tudta ellensúlyozni ennek hatását.
Az ingatlanpiaci buborék évekkel ezelőtti kipukkanása óta Európa-rekorder spanyol munkanélküliség ráadásul tovább nőtt, a harmadik negyedben már 21,5 százalékra, a 25 éven aluliaknál pedig már 48 százalékra; az Eurostat szerint az összes európai munkanélküli harmada Spanyolországban van. A Capital Economics elemzője szerint elképzelhető, hogy a közeljövőben 25 százalékra nőhet az állástalanok aránya, ami már azért is ijesztő kilátás, mert a költségvetés kiadási oldalán tovább rontja a kormány mozgásterét: a munkanélküli-segélyek emelkedésével automatikusan nőnek a kiadások, a miközben a romló növekedési kilátások miatt további megszorításokra kényszerülhet a kormány − ez viszont tovább erősíti a lefelé vezető spirált.
A piac azonban a jelek szerint kivár ítéletével a hétvégi választások előtt, a tízéves spanyol kötvényhozamok továbbra is 6 százalék alatt maradtak. A kormányváltásra esélyes jobboldali jelölt, Mariano Rajoy jelezte, kitartana a mostani kormány kemény 2012-es deficitcéljai mellett, ám korlátozni fogja mozgásterét, hogy Spanyolországban nem csupán az államot, hanem a magánszektort is megbénítja az adósságállomány.
