BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot kaszált a Gazprom

2011. november 10. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sokat köszönhet a közel-keleti politikai bizonytalanságnak az orosz gázóriás, az OAO Gazprom, hiszen az emelkedő gázárak miatt 79 százalékkal, 304 milliárd rubelre (10 milliárd dollár) nőtt a második negyedéves nettó profitja, ami nagyjából megfelel az elemzői várakozásoknak. Az állami tulajdonban álló gázvállalat hónapokkal később teszi közzé eredményét, mint a másik két orosz gázvállalat, a Rosznyefty és a Novatek. Az április és június közötti negyedben 9 százalékkal, 128,5 milliárd köbméterre növelte termelését a Gazprom, miközben a pénzügyi kiadások harmadára, 24,4 milliárd rubelre estek vissza, a vállalat nettó adósságállománya pedig 871 milliárdról 812 milliárd rubelre csökkent. Az természetesen kérdéses, hogy a helyzet mostanra is ilyen rózsás maradt-e az orosz cégnél: tavasszal még sokkal jobbnak tűnt a fő külföldi piac, Európa helyzete, ahol azonban augusztus óta egyre aggasztóbb méreteket ölt az adósságválság. Ez a fogyasztást is visszafogja, tehát mind az eladott gáz volumene, mind a gázár visszaesése árthat az eddig jól teljesítő Gazpromnak.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet