BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hosszú távon drágább olajra számít az OPEC

2011. november 9. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A következő négy évben a jelenlegihez képest 5,3 százalékkal, napi 92,9 millió hordóra nő majd a világ napi olajfogyasztása − írja olajpiaci kitekintésében a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC), igaz, a lefelé mutató kockázatok is erősek a kereslet szempontjából. A kartell elemzői szerint a korábban vártnál gyorsabban lendült fel a globális gazdaság, ezért évi 30 milliárd dollár beruházásra van szükség, hogy a termelés lépést tarthasson a keresletnövekedéssel. Ez az OPEC szempontjából évi 3,6 százalékos termelésnövelést tesz szükségessé, miközben a kartellen kívül négy év alatt 4,5 százalékkal fog emelkedni a kibocsátás. A következő tizennégy évben háromezermilliárd dollár feltárási és termelésnövelési beruházást igényel a kínálat szélesítése. Főként a feltörekvő országok diktálják majd a kereslet növekedését az OPEC szerint, Kínában például négy év múlva 21 százalékkal több, napi 11,6 millió hordó olajra lesz szükség.

A kőolaj ára a szükséges beruházások magas költsége és a fokozatosan élénkülő kínálat miatt aligha fog csökkenni: az évtized nagy részében hordónként 85−95 dolláros árra számítanak; ez a korábbi becsléseknél 10 dollárral magasabb ár. Húsz év múlva viszont már egészen komoly áremelkedést, 135 dolláros hordóárat is elképzelhetőnek tart az OPEC. A kőolaj-importáló országokat összefogó Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) holnap teszi közzé hosszú távú várakozását.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet