Másodszorra már megszavazta a szlovák parlament az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) kibővítését, amiről még júliusban döntöttek az európai kormányfők. Igaz, ennek az ára a szlovák kormánykoalíció bukása volt, miután a második legerősebb párt, a liberális SaS nemmel szavazott a bizalmi szavazással egybekötött első voksoláson, akárcsak a kormány megbuktatásában érdekelt Robert Fico vezette Smer. Tegnap már a szükséges 74-nél jóval több, 114 szavazatot kapott a mentőalap kibővítése. Szlovákia volt az utolsó ország az eurózónában, amely rábólintott az EFSF-re, ezzel hivatalosan is 440 milliárd eurósra nőtt a mentőalap. Más kérdés, hogy a piacok szerint már hónapok óta egyértelmű: ez sem elég az eurózóna adósságválsága továbbterjedésének megállításához, hiszen kisebb országok megmentésére méretezték.
A szlovák parlament döntött az előrehozott választásokról is, amelyet jövő márciusban tartanak. Iveta Radicová szlovák miniszterelnök csütörtökön hivatalosan is bejelentette: a hosszú hónapokon át tervezett átfogó adó- és járulékreform a kormány bukása miatt már nem valósítható meg. Ez azt is jelenti egyben, hogy Szlovákiában 2012-től nem vezetik be a szuperbruttós adózást. A minimálbér jövő évi emelését viszont még elfogadta a kormány: e szerint jövőre a mostani 317 euró helyett 327,20 euróra emelkedik a minimálbér.
