Nem okozott meglepetést, hogy az USA elnöke, Barack Obama 447 milliárd dollárról rendelkező munkahely-teremtési törvénye nem ment át a szenátusi szavazáson − a Fehér Ház szerint kulcsfontosságú költségvetési élénkítés továbbra is napirenden marad, bár az elfogadási esélyek aligha lesznek jobbak. A szeptemberben bemutatott törvénytervezet több év alatt 270 milliárd dollárral csökkentette volna a munkahelyekre nehezedő adóterheket, amit egy 175 milliárd dolláros infrastrukturális és egyéb fejlesztési költés, valamint önkormányzati támogatás egészített volna ki. Ezeken felül egy inkább szimbolikus − a jobboldal szerint osztályharcos, a baloldal szerint viszont az igazságosságot szolgáló −, az évi egymillió dollárnál nagyobb jövedelműeket sújtó adóemelés is része volt a csomagnak.
Ha külön szavaztak volna a törvény különböző darabjairól, akkor az adócsökkentéseket feltehetőleg megszavazták volna a republikánusok, ám a Fehér Ház éppen a fiskális élénkítés elfogadása fejében vállalt kompromisszumként terjesztette elő egy törvényben az intézkedéseket. A munkahelyteremtő törvénycsomag gyors bukásával most a csomag különböző részeit próbálják majd átjuttatni a törvényhozáson − vélik amerikai politikai szakértők. Különösen sürgető a 6 millió munkanélküli számára jövőre fokozatosan lejáró segélyek meghosszabbítása, ami 44 milliárd dollárba kerülne. Hiába élénkítené a keresletet és függ tőle több millió, munkaerőpiacról kikerült ember közvetlen túlélése, a politikai patthelyzet könnyen ellehetetlenítheti ezt is, a többi kiadásnöveléshez hasonlóan. Ráadásul ha a deficitcsökkentésen dolgozó bizottság nem tud november végéig megállapodni − ami elemzők szerint egyre valószínűbb −, akkor automatikusan 1200 milliárd dollárral csökkentik a központi költségvetés kiadásait.
