BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebb olaj kell az OPEC szerint

2011. október 12. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Immár négy hónapja folyamatosan csökkenti olajkeresleti prognózisát az olajexportáló államok szervezete (OPEC): az új jóslat szerint jövőre mindössze napi 1,19 millió hordó kőolajjal nő majd a kereslet világszerte, idén pedig 1 milliónál kevesebb hordóval, 0,88 millióval nő a napi kereslet. Az olajkitermelés egyharmadát lebonyolító kartell indoklása szerint a görög csőddel instabillá váló globális pénzügyi rendszer az egész fejlett világban visszafogja az olajfogyasztást, ráadásul ennek hatásai több évig érezhetőek lesznek, felerősödtek a recessziós kockázatok is. A kereslet élénkülését korábban okozó feltörekvő piacokon, főként Kínában pedig a kormányzati politikák hatására korlátozódhat a kereslet és Indiában is emelkednek a kiskereskedelmi üzemanyagárak. A szervezet szerint az alacsonyabb igény miatt az OPEC-en kívüli országok − például Kanada, Nagy-Britannia, Brazília és Azerbajdzsán − termelése is elmarad a korábban várttól, nagyjából napi 140−360 ezer hordóval.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet