A vártnál ugyan jobban, de még mindig borzalmasan lassú tempóban bővült a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban szeptemberben − derül ki a munkaügyi minisztérium által közzétett adatokból. Augusztushoz képest 103 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, miközben az elemzői konszenzus 55-60 ezres bővülést valószínűsített. Ez azonban kevés volt ahhoz, hogy a 9,1 százalékon ragadt munkanélküliségi rátát mérsékelje − ami nem csoda, hiszen a lakosság növekedése miatt a szeptemberinél néhány tízezer fővel nagyobb bővülésre lenne szükség hosszú távon, hogy a ráta egyáltalán ezen a szinten tudjon maradni. Még borúsabb a kép, ha számításba vesszük, hogy a Verizon távközlési cég újra munkába állt 45 ezer dolgozója is benne van a növekedésben. A politikailag is fontos adatokat kommentáló elemzők szerint egyelőre úgy tűnik, hogy az amerikai gazdaság ugyan a recessziót még elkerülte, de a stagnáláshoz közeli tempóra lassult.
Vannak azonban optimistább hangok is az USA munkaerőpiacával kapcsolatban, legalábbis hosszú távon: a Boston Consulting Group elemzése szerint a kínai bérszínvonal emelkedése miatt egyre több feldolgozóipari cég telepíti vissza termelését az Egyesült Államokba. A tanácsadó szerint 2020-ig hárommillió új munkahely jöhet létre a trendváltásnak köszönhetően, és az USA kereskedelmi hiánya a világ többi részével szemben a 2010-es 360 milliárd dollárról 2020-ra 260 milliárdra mérséklődik. A piachoz közelebb került termelésnek járulékos előnyei is vannak. A cég gyorsabban tud reagálni a fogyasztói ízlés változására, nem kell számolnia a tengerentúli szállítás idejével és költségével, továbbá a vámhatóságok munkavégzésével.
