A Napi Gazdaság pénteki cikke
A Napi Gazdaság és a kereskedők információja szerint a Philip Morris Magyarország Kft. és a BAT British American Tobacco Kft. átlag 20 forinttal emeli a középkategória feletti termékei árát. Az üzletekbe szállító márkaképviselők szerint a gyártók most realizálni szeretnék az árháborúban elért pozícióikat.
Az év eleje óta a középkategóriától felfelé 20 forintnál nagyobb árcsökkentést hajtottak végre, így az új árak még így sem érik el a csata előtti szintet. Ez azért érdekes, mert a jövedéki adóban a tételes (ezerszálankénti) adótartalom mellett százalékos közteher is szerepel, amely a termék fogyasztói árára vetül ki. Ha alacsony a fogyasztói árszint, kisebb rajta a százalékos adótartalom − nem kizárt, hogy a dohánylobbi és a kormány ezen a téren erősen alkudott a jövedékiadó-egyeztetéseken.
A kormány szempontjából kedvező, hogy nem az árháború miatti nagyon alacsony árszinten lép be az újraszámolt közteher. A gyártók most ismét a márkákra helyezik az eladáshelyi kommunikációt, ennek megfelelően több terméküknél ráncfelvarrást hajtottak végre. Eddig kizárólag az árelőnyt kommunikálták a boltok polcain.
