BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorúbb szabályokat hozhat a UBS-ügy

2011. szeptember 19. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb részletek derültek ki a UBS-t veszteségbe döntő felhatalmazás nélküli ügyletekről; bár a legnagyobb svájci bank kockázatkezelésének hitelességét alaposan kikezdte az ügy, a vezérigazgató, Oswald Grübel közölte, nem mond le. A ghánai születésű Kweku Adoboli által okozott kár az első becsléssel ellentétben nem 2 milliárd, hanem 2,3 milliárd dollár volt, és a korábban elterjedt információk szerint nem felhatalmazás nélküli svájcifrank-pozícióin bukott ilyen nagyot a befektetési banki kereskedő, hanem tőzsdén jegyzett indexkövető befektetési alapokon (etf), elsősorban az S&P−500, a DAX és más indexek nem várt mozgása miatt szenvedte el a veszteségeket.

Továbbra sem világos azonban, hogy Adoboli hogyan tudta kikerülni a UBS belső kockázatkezelőinek figyelmét. A kereskedő a Wall Street Journal értesülései szerint már 2008 óta hamisította a könyveket − tehát feltehetőleg nem egy borzalmas kötéssel, hanem hosszú évek alatt építette fel veszteségét −, és a 2,3 milliárd dolláros kárt sem a belső ellenőrök fedezték fel, hanem maga a kereskedő leplezte le magát. Még sötétebb a kép annak fényében, hogy UBS tavaly komoly beruházással újította fel kockázatkezelési infrastruktúráját. A Financial Times cikke szerint elképzelhető, hogy a pénzügyi szektort érintő új, szigorúbb szabályozások között a bankok inkább a tőkekövetelményeknek való megfelelésre koncentráltak, a kockázatkezelés megerősítése azonban háttérbe szorult ehhez képest. Az ügy mindenesetre elemzők szerint újabb komoly érv lesz a brit Vickers-bizottság javaslata, tehát a befektetési banki és a lakossági üzletágak a jelenleginél erősebb szétválasztása mellett.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet