Megemelné az évi egymillió dollárnál többet keresők jövedelmeit terhelő minimális adórátákat az elnök, hogy effektív adóterheiket összhangba hozza a kevesebbet keresőkével − szivárogtatták ki a hétvégén fehér házi tisztségviselők. Obama Buffett-szabálynak elnevezett javaslata a többi adóreform-ötletének a része lesz, amiket holnap nyújt be a költségvetési deficitcsökkentő \"szuperbizottságnak\". Ezt a tizenkét tagú − hat demokrata és hat republikánusból álló − bizottságot a rossz emlékű nyári adósságplafon-válságot lezáró kompromisszum keretében hozták létre, azzal a céllal, hogy ajánlásaik alapján tíz év alatt legalább 1,5 ezer milliárd dollárral javítsák a költségvetés egyenlegét. Várhatóan főleg a nagy szociális programok, tehát a Social Security, a Medicare és a Medicaid megkurtításából adódik majd össze a megtakarítás, ám a demokraták ragaszkodnak a bevételnöveléshez is.
Obama gazdagok megadóztatásáról szóló javaslata az amerikai adófizetők 0,3 százalékát, mindössze 450 ezer embert érintene. Az elnök korábban ismertetett 447 milliárd dolláros munkahely-teremtési programja már azzal kalkulált, hogy az állami többletkiadásokat a leggazdagabbaknak kedvező adókedvezmények eltörléséből, valamint a legmagasabb jövedelműek minimális adókulcsainak emeléséből finanszíroznák; az adóreformot elvileg a republikánusok is szükségesnek tartják. Az Obama által javasolt átmeneti személyi jövedelemadó-csökkentést viszont azért ellenzi a Kongresszust uraló párt, mert annak kifutásával túl nagy mértékben emelkednének a terhek.
A hétvégén ismertté vált javaslat azért kapta a Buffett-szabály nevet, mert az ismert nagybefektető, Warren Buffett a közelmúltban ismét szóvá tette, hogy a jelenlegi amerikai adórendszer igazságtalanságát mutatja, hogy ő maga − és \"szupergazdag barátai\" − alacsonyabb effektív ráta alapján adóznak, mint akár a takarítónőik. Ez a rendkívül alacsony, legfeljebb csupán 15 százalékos tőkejövedelmet terhelő adókulcsból adódik − eközben a legmagasabb személyi jövedelemadó-ráta jóval magasabb, 35 százalékos.
Más kérdés, hogy az egyes megfigyelők által populistának nevezett − mások szerint azonban a felelőtlen Bush-féle adócsökkentések és a deficit azóta beindult elszállása miatt szükségszerű − javaslat sikerének nincs sok esélye, hiszen az adóemeléseket a republikánusok semmilyen esetben nem fogadnák el. A költségvetési bizottság elnöke, Paul Ryan már most osztályharc szításával vádolta meg Obamát adójavaslata miatt. Feltehetőleg az elnök újraválasztási kampánya részeként, illetve a szociális programok megvágásával szembeni politikai ellenkövetelésként érdemes felfogni a javaslatot.
