BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkaszálta az eurókötvényt a német alkotmánybíróság

A német alkotmánybíróság megalapozatlannak tartotta a görög mentő csomag elleni beadványt, az egyre nagyobb politikai válságba csúszó Angela Merkel kancellár pedig a Bundestagban közölte: Németország kitart a válságkezelés jelenlegi formája mellett.

2011. szeptember 8. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jogszerű volt Németország hozzájárulása a görög hitelcsomaghoz tavaly májusban − ítélt tegnap a német alkotmánybíróság, amire fellélegeztek a nemzetközi tőkepiacok, hiszen újabb bizonytalansági tényező múlt el. Az alkotmánybíróság azonban nem tette könnyebbé a német kormánynak a következő mentő csomagokhoz való hozzájárulást, mivel leszögezte: a parlament költségvetési bizottságának rá kell bólintania az ehhez hasonló javaslatokra. Az alkotmánybíróság elnöke, Andreas Vosskuhle külön hangsúlyozta, hogy a döntést a kormány nem értékelheti úgy, hogy mostantól bármit megtehet. Németország mindent egybevetve eddig 170 milliárd eurós garanciát vállalt a meggyengült eurózóna-országok hitelcsomagjaira, a közeljövőben azonban ez még nagyobbra nőhet.

A testület ráadásul egyes értékelések szerint úgy ítélt, hogy az eurókötvények kibocsátása ellenkezne a német jogrenddel: az érvelés szerint alkotmányellenes lenne olyan jogi rendszert létrehozni, ami más országok adósságát állandó jelleggel áthárítaná a német adófizetőkre. Más kérdés, hogy Angela Merkel a nyári szünet utáni első parlamenti beszédében szintén arra utalt, hogy nincs az asztalon az eurókötvény bevezetésének terve, és a német kormány kitart a válságkezelés eddigi iránya mellett. Egyes elemzők szerint csalódás, hogy a német kormány nem hajlandó többre, ám az egyre euroszkeptikusabb német közvéleményt tekintve aligha lehetséges az erőteljesebb német szerepvállalás.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet