Lassan, de biztosan lerázzuk magunkról a tranzitországok zsarolási hatalmát − mondta Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, miután a Gazprom tegnap megnyitotta az Északi Áramlat (Nord Stream) gázcsapját. Ezzel létrejött az első olyan kapcsolat az Európai Unió és Oroszország között, ami kikerüli az orosz gázexport jelenleg 80 százalékát áteresztő Ukrajnát − szakértők szerint ez valóban gyengíteni fogja a kelet-európai ország tárgyalási pozícióit. A Balti-tenger alatt húzódó gázvezeték építése összesen tízmilliárd dollárt emésztett fel, és jövőre évi 27,5 milliárd köbméter gázt szállít majd, ami becslések szerint 26 millió háztartás ellátására lesz elég. A tervek szerint raádásul jövőre csatlakozik a második Nord Stream vezeték is, ami megduplázza a gázszállítási kapacitást. Elemzők szerint akár évi 20 milliárd köbméter, eddig Ukrajnán át áramló gázt is az Északi Áramlatba táplálhat az orosz gázvállalat. Ez jövőre 550 millió dollár bevételkiesést okozhat Ukrajnának, amely a Déli Áramlat tervezett megépítésével még jobban elszigetelődne és még kevésbé lenne képes engedményeket kicsikarni az orosz féltől − ezek a tárgyalások 2006 óta kétszer annyira elmérgesedtek, hogy Ukrajna leállította a gázszállítást. A Gazprom és európai társai − a BASF Wintershall, az E.On, a GDF Suez és a Nederlandse Gasunie − 2005-ben kezdték építeni az oroszországi Viborg és a németországi Greifswald közötti vezetéket.
