BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nulla állást hozott létre az Egyesült Államok

2011. szeptember 5. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem változott augusztusban az amerikai foglalkoztatottság: a magánszektor 17 ezer fős növekedését ellensúlyozta a kormányzati szektor zsugorodása. Az elemzők 53 ezer fős javulást vártak − igaz, a Verizon 45 ezer munkavállalójának sztrájkja nagyjából felel a különbségéről. Ezzel gyakorlatilag recesszióba került az USA munkaerőpiaca: ahhoz, hogy a jelenleg 9,1 százalékos munkanélküliségi ráta ne változzon, a lakosság növekedése miatt havi 125 ezer új munkahelyre lenne szükség. A munkaügyi minisztérium a korábbi hónapok számait is lerontotta, mivel a kormányzat az eddig ismertnél több embert bocsátott el; kismértékben, de csökkent az átlagos heti munkaórák száma (34,2 órára), valamint az átlagos óránkénti munkabér is (23,09 dollárra).

A borzalmas munkaerő-piaci adat növeli a nyomást mind a munkahelyteremtésről szóló csütörtöki kongresszusi beszédére készülő Barack Obamán, mind a mennyiségi lazítás újabb körét (QE3) fontolgató Federal Reserve-ön. A tőkepiacokon éppen ez utóbbi szempont miatt ellentmondásos fogadtatásra talált az adat: a legtöbb elemző szerint a szám beleillik az hetek óta érkező, a fellendülés kifulladására utaló adatok hosszú sorába − ez ezzel megerősíti a piacok recessziótól való félelmét −, ám most már akár a QE3 bejelentésére is késztetheti Benjamin Bernanke Fed-elnököt. A bankóprés beindítása viszont erősítheti a kockázatvállalási kedvet, és így a részénypiac emelkedésére hatna. Obama keze viszont meg van kötve: a demokrata elnök hajlana arra, hogy költségvetési forrásokból új infrastrukturális fejlesztési programokat finanszírozzanak − ami átmenetileg jelentősen javítana a foglalkoztatottságon −, ám ezt a republikánusok irányítása alatt álló képviselőház könnyedén meghiúsíthatja. És kétségtelenül így is fog tenni, hiszen John Boehner, a képviselőház republikánus vezetője úgy vélte, a nulla állásnövekedés okai magas adók, sikertelen költségvetési élénkítés, valamint a munkaügyi szabályozás − megfigyelők szerint legfeljebb ez utóbbi kérdésben születhet előrelépés.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet