BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Összeomlott az amerikai fogyasztói bizalom

2011. augusztus 31. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Utoljára a gazdasági válság legsanyarúbb hónapjaiban volt olyan alacsony az amerikai fogyasztói bizalom, mint idén augusztusban: a Conference Board mutatója a júliusi 59,2 pontról egészen 44,5 pontig zuhant. Az elemzők már eleve méretes zuhanásra számítottak − a tőzsdei mélyrepülés, az adósságplafonnal kapcsolatos politikai patthelyzet és az S&P történelmi leminősítése mind emellett szólt −, de a várt 50 ponttól is elmaradt végül a mutató; utoljára 2009 áprilisában járt ilyen mélyen. Júliusban még csak 44,8 százalék vélte úgy, hogy nehéz munkát találni, ez augusztusban 49,1 százalékra emelkedett, miközben azok aránya, akik szerint rengeteg állás van, 5,1 százalékról 4,7 százalékra zsugorodott.

Ráadásul egy másik makroadat is rossz volt: a Case-Shiller lakásárindex 4,5 százalékot esett júniusban, ami ismét megerősítette, hogy messze van még az amerikai ingatlanpiac magára találása − márpedig számos elemző szerint ez előfeltétele a fogyasztói költekezés fellendülésének. Így vélekedett a BNP Paribas Bloombergnek nyilatkozó elemzője is: az amerikai fogyasztók vagyonuk folyamatos zsugorodását érzékelik, a bérük nem növekszik és a munkaerőpiac sem került ki a borzalmas állapotából − ezek miatt nem meglepő, hogy mára teljesen elpárolgott a fogyasztói bizalom.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet