A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
A svájci jegybank (SNB) új eszközökkel próbál úrrá lenni az ország exportszektorának hatalmas károkat okozó frankerősödésen: az utoljára 2008-ban alkalmazott devizapiaci swapügyleteket alkalmazzák újra, emellett pedig 80 milliárd svájci frankról 120 milliárdra növeli a bankok rendelkezésére álló látra szóló betétet. Mindkét lépés likviditásbővítést jelent, tehát az eddigi devizapiaci beavatkozásokon is túlmutat; elemzők szerint az erős frank mellett a deflációs nyomás is erre készteti a jegybankot. Az SNB ezen túl is bármilyen eszközzel is kész az ország devizáját gyengíteni, Thomas Jordan alelnök pedig egy interjúban nyilatkozta, hogy \"rengeteg eszköz\" felhasználásáról gondolkodnak.
A frank jelentős túlértékeltsége már Svájc gazdasági növekedését is veszélyezteti, az árstabilitásra nehezedő lefelé mutató kockázatok pedig tovább erősödtek − áll az SNB közleményében. A világ legnagyobb élelmiszer-ipari vállalata, a Nestlé SA tegnap jelentette be, hogy árbevétel-növekedésének 14 százalékát vitte el az erős deviza (további részletek a 16. oldalon), de károkat szenvednek el a feldolgozóipari exportőrök és a hazai keresletre építő kiskereskedők is.
Az eddigi jegybanki beavatkozások azonban hatástalanok voltak, és a tegnapi intervenció sem tudta érdemben mozgatni az árfolyamát. A június előtti másfél évben az SNB összesen 36 milliárd dollár veszteséget szenvedett el a devizapiaci beavatkozásokból, ráadásul ezalatt a dollárral szemben a negyedével, az euróval szemben pedig a harmadával erősödött a frank.
Talán a jelenlegi szinten stabilizálni tudják az árfolyamot a beavatkozásokkal − válaszolta a Credit Suisse elemzője a Bloomberg kérdésére. A legvalószínűbb forgatókönyv számos elemző szerint az, hogy csak akkor indul be a frank gyengülése, amikor a gazdaságnak és a költségvetésnek már láthatóan súlyos károkat okoz a deviza ereje − ilyen jelekre azonban még várni kell.
