BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megdicsérték Észtországot

2011. augusztus 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rögtön két fokozottal, AA mínuszra javította Észtország hosszú távú szuverén adósságbesorolását a Standard & Poor\'s, stabil kilátások mellett. A kis balti eurózóna-tagot ezzel már csak három fokozat választja el az AAA besorolátról, amit múlt pénteken vesztett el a világ vezető gazdasági nagyhatalma, az Egyesült Államok. A hitelminősítő az ország konszenzuskereső politikai kultúráját, az átlátható és hatékony közszolgálati szektort és az erős gazdasági növekedési kilátásokat említette a felminősítés indokaiként. Különösen az nyerte el az S&P tetszését, hogy hiába omlott össze többek között az ingatlanpiaci lufi miatt az ország gazdasága az utóbbi években − a 2008−2009-es recesszióban az ország GDP-jének ötödét vesztette el −, a kormány mégis képes volt arra, hogy 3 százalékon belül tartsa az államháztartási hiányt. Észtország államadóssága emellett a legalacsonyabb az egész Európai Unióban: mindössze 2 százalékos. Negatívumot jelent azonban, hogy az egy főre jutó GDP még mindig nem éri el az A-nál jobb besorolású országok átlagos 24 ezer dollárját.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet