BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismeretlenek az árnyékbankrendszer kockázatai

2011. augusztus 9. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még mindig bizonytalan, hogy az USA leminősítése hogyan érinti a pénzügyi rendszer szabályozatlan részét, az úgynevezett \"árnyékbankrendszert\". Elsősorban a repokamatlábak emelkedésének lehetősége aggasztja az elemzőket. Tegnap 20 bázispontos emelkedéssel nyitott a hagyományosan 2 százalék körüli repokamatláb, ezt követően esésnek indult, és visszaállt a pénteki szintre a Reuters szerint − a piac azonban nem átlátható, ezért nem lehet tudni, hogy teljes egészében hogyan alakultak a kamatok. Az amerikai államkötvények hagyományosan a legelterjedtebbek e piacon, és minél alacsonyabb a repokamatláb, annál több forrást tudnak a bankok kölcsönkérni. A Barclays elemzője szerint elképzelhető, hogy akár 1 százalékponttal emelkedjen a repokamat − ez már egészen súlyos következményekkel járhat, amelyek közül kiemelkedik a pénzbőség visszaesése.

A piac méretére nézve azonban csak becslések állnak rendelkezésre; a Financial Times szerint legalább 2660 milliárd dollárra rúg csak a repopiac mérete − a kontraktusok azonban nem nyilvánosak, csupán kétoldalú megállapodásokra épülnek. Az árnyékbankrendszerben lévő eszközök értéke a válság előtt, 2008-ban becslések szerint elérte a 20 ezer milliárd dollárt a Fed szerint. Bár azóta a tőkeáttételek leépítésével párhuzamosan csökkenésnek indult a szektor − amelybe a repopiacon kívül az eszközfedezetű értékpapírok is beletartoznak −, becslések szerint még mindig nagyobb, mint a bankrendszer ellenőrzött része.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet