BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szén és a réz húzta a világ vezető bányacégét

2011. augusztus 3. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem meglepő, hogy jól járt két fő terméke, a szén és a réz árának emelkedésével a svájci székhelyű, ám a londoni tőzsdén bejegyzett Xstrata. A világ legnagyobb bányacégének nettó profitja 27 százalékkal, 2,92 milliárd dollárra nőtt az idei első félévben, az árbevétel pedig 23 százalékkal, 16,8 milliárd dollárra emelkedett. Az Xstrata vezérigazgatója, Mick Davis szerint egyetlen dolog magyarázza az eredményjavulást: a nyersanyagárak nagyjából ugyanilyen mértékben emelkedtek. A kőszén tonnájának ázsiai ára például 97 dollárról 124 dollárra, a rézé pedig 30 százalékkal, 9401 dollárra nőtt. A termelés azonban némileg visszaesett, főleg a kokszolható szén 18 százalékos visszaesése miatt, amit a cég az ausztrál esőzésekkel indokolt.

Az Xstrata a termelését is emelni szeretné: 2014-ig 50 százalékkal növelnék a volument, nagy részben akvizíciók segítségével; ebbe illeszkedett a kanadai First Coal Corp. tavalyi felvásárlása. A befektetőknek legfeljebb a cég új-kaledóniai projektje, a Koniambo miatt fájhat a fejük: a csendes-óceáni szigeten épülő nikkelbánya − amely várhatóan jövőre kezdi csak a termelést − árának becslését 3,85 milliárd dollárról 5 milliárd dollárra emelték, a vállalat szerint az alvállalkozók alulteljesítése és az óriási bérnövekedések miatt. Feltehetőleg ennek − illetve a borús világgazdasági kilátásoknak − betudhatóan esett tegnap a cég részvényárfolyama 3 százalékkal.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet