BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egymilliós robothadsereget épít a Foxconn

2011. augusztus 2. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az emelkedő bérköltségek miatt már a Kínában termelő cégek is egyre inkább az automatizálás útjára lépnek − erre utal, hogy az egyik legnagyobb elektronikai bérgyártó, a tajvani Foxconn Technology Group bejelentette: három év alatt a jelenlegi tízezerről egymillióra növeli a gyártásban alkalmazott robotjainak számát. A Foxconn − amely többek között az Apple legnépszerűbb termékeit gyártja, de dolgozik a Dell, a Hewlett-Packard és a Nokia megbízásából is − jelenleg egymillió embernek ad munkát kínai gyáraiban, tavaly óta azonban számos botrányos ügy − többek között rengeteg dolgozó öngyilkossága − hívta fel a figyelmet a vállalat borzalmas munkakörülményeire.

Terry Gou, a Foxconn elnöke szerint a munkavállalóikat feljebb vinnék az értékhierarchiába, hogy ne a legalapvetőbb összeszerelési munkát lássák el, hanem a komolyabb hozzáadott értéket adó munkafolyamatokban vegyenek részt. Más kérdés, hogy elemzők szerint erre a bérek emelkedése miatt kényszerülhet a vállalat: a korábban végtelennek gondolt olcsó kínai vidéki munkaerő-utánpótlás a jelek szerint apadni kezdett, a városokba költözött munkások  pedig sikeresen követelnek nagyobb bért sztrájkokkal. A kínai gazdasági vezetés − amely az inflációban egyre nagyobb politikai kockázatot lát − és így állami vállalatok szintén arra kényszerülnek, hogy elfogadják a munkások követeléseit.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet