A repülőgép üzletágának fellendülésére alapozó páneurópai konszern, az EADS az űrben folytatja a terjeszkedést: tegnap jelentették be, hogy 666 millió euróért felvásárolják a Vizada nevű műholdas telekommunikációval foglalkozó vállalatot. Elemzők szerint ezzel a vállalat nagyobb függetlenségre törekszik saját Airbus-részlegétől, amely jelenleg árbevételének 70 százalékát adja, és a megrendelések alapján ez hosszú távon is így marad. Az EADS − amelyben a német és a francia kormány is többségi irányítást jelentő befolyással rendelkezik − a hírek szerint 11 milliárd eurós készpénzállománnyal rendelkezik, amiből szabadon folytathat akvizíciókat. A Vizadával bejuthat az EADS az USA piacára, mivel az amerikai kormány eddig is fontos megrendelője volt a cégnek − amellett az EADS Astrium nevű űripari részlege bejáratott kereskedelmi üzletággal bővülhet.
Az EADS árbevétele 8 százalékkal, 21,9 milliárd euróra nőtt, miközben a nettó profit jelentősen, 41 százalékkal, 109 millió euróra csökkent az idei első félévben. Louis Gallois, az EADS vezérigazgatója szerint a vállalat előtt álló legnagyobb probléma nem a jövedelmezőség − amit főként a dollár gyengülése indokol −, hanem az Airbus termelőkapacitásainak bővítése. Várhatóan ugyanis újabb 1000 repülőt rendelnek idén az Airbustól − elsősorban a korábbi repülőknél 15 százalékkal üzemanyag-takarékosabb A320neo a sikergép −, márpedig már most teljes kapacitással termelnek, és így havi 42 repülőt tudnak gyártani. Az első félévben 640 gépet rendeltek a cégtől, amivel szemben 258 darabot szállítottak le. A beszállítói kisebb kapacitása miatti üvegnyakhatás által visszafogott vállalat azonban egyelőre tagadta, hogy új gyárakat építenének az Egyesült Államokban, Kínában vagy máshol.
