Harcba indul a Reserve Bank of India a magas infláció ellen − így értelmezték az elemzők az indai jegybank tegnapi, váratlanul érkező fél százalékpontos kamatemelését; az egyöntetű várakozások 25 bázispontos emelést valószínűsítettek. Ez volt tavaly március óta a tizenegyedik indiai kamatemelés, így már nyolc százalékra nőtt az irányadó kamatláb − ebben az időszakban tehát India még Brazíliánál is agresszívebben szigorítja monetáris politkáját. A lépés azért volt sokkoló a befektetők számára, mert a lassuló gazdasági növekedés általános vélekedés szerint a kamatemelési ciklus befejezésére kényszeríti az indiai jegybankot. Az indiai ipar képviselői a döntés előtt heves hangvételű levélben követelték, hogy a jegybank ne emelje tovább a kamatot, mivel annak magas szintje miatt már csökkenésnek indultak a beruházások és az építőipar teljesítménye is − igaz, a JPMorgan Financial Timesnak nyilatkozó elemzője szerint ez hamis érv, hiszen a reálkamatlábak éppen hogy pozitív tartományban vannak.
Más kérdés, hogy a külföldön terjeszkedésüket finanszírozni szándékozó indiai cégeknek már komoly problémát jelent a monetáris szigorítás. Az ICICI − a legnagyobb indiai magánkézben lévő bank − elemzője szerint az indiai kormányt kritizálja ezzel a jegybank, a kormány ugyanis a jelek szerint fiskális eszközökkel nem tudja mérsékelni az inflációt. A pénzromlás üteme júniusban 9,4 százalékra gyorsult, és az indiai jegybank várakozásai szerint a következő hónapokban is magas marad − márpedig a jegybank az infláció jelentős lassulásához kötné a kamatcsökkentést. A mumbai Sensex tőzsdeindex csaknem két százalékot gyengült a döntés után, az indai kötvényhozam pedig jelentősen nőtt.
