BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tartományait is megszorítja a spanyol kormány

2011. július 26. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Büntetni fogjuk azokat a spanyol régiókat, amelyek megszegik a szigorú költségvetési fegyelmet − mondta a spanyol pénzügyminiszter, Elena Salgado, jelezve, hogy Spanyolország kész további erőfeszítéseket tenni az adósságválság továbbterjedésének elkerülésére. A megengedett költségvetési hiány szintjének meghatározását a régiók gazdasági növekedéséhez fogják kötni; először is azonban a tartományok által elkölthető teljes összeget rögzítenék úgy, hogy azt csak az ország gazdasági növekedésétől elmaradó ütemben növelhessék. Ha pedig az Európai Unió a gazdasági kormányzás koordinálásának szigorítása érdekében meghozott törvényei alapján megbírságolják Spanyolországot a régiók fegyelmezetlensége miatt, akkor azt a büntetést a tartományokra fogják hárítani − mondta Salgado. A terv nem mentes a politikai felhangoktól, hiszen a májusi önkormányzati választásokon hatalmas vereséget szenvedett a szocialista kormánypárt, a régiók legnagyobb részét tehát a jobboldali Néppárt vezeti − más kérdés, hogy a kormány jelentős részben független helyi pártokra támaszkodik, amelyek nem fognak örülni az ötletnek.

A spanyol büdzsé hiánya 2010-ben kilenc százalék volt, ezt azonban 2013-ra három százalékra tervezik leszorítani. A költségvetés nagyjából egyharmadát költik el a régiók kormányai, amelyek elsősorban a − közvetlenül szintén csak a teljes összeg egyharmadát elköltő − központi kormány transzfereiből és nem saját bevételekből élnek. A régiók súlyos nehézségekkel szembesültek az utóbbi hónapokban, ráadásul az év során további 20 milliárd eurónyi kötvényadósságot kell továbbgörgetniük; több tartományi vezető jelezte, hogy nem fogják tudni tartani az előírt költekezési szabályokat. A Standard & Poor\'s szerint idén és jövőre egyaránt nagyjából 3,4 milliárd euróval kellene a spanyol kormánynak kisegítenie a régiókat, Salgado azonban kizárta ezt, mondván, a régiók kimentése egyfajta erkölcsi kockázatot jelentene − hiszen arra ösztönözné őket, hogy a költségvetési fegyelmet figyelmen kívül hagyva, a kormányzati mentőakció tudatában folytassák a költekezést.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet