BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már az egész Murdoch-birodalom inog

Terebélyesedik, és már az Egyesült Államokat is elérte a News Corp. bulvárújságjainak botránya − most már a cégen belül is egyre erősebben vonják kétségbe a Murdoch család hatalmát.

2011. július 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rupert Murdoch ausztrál médiamágnással néhány hete még senki nem mert volna ujjat húzni a brit politikában, most már azonban a miniszterelnök, David Cameron egyre nehezebben tisztázza magát és határolódik el a News Corp.-pal ápolt kapcsolataitól. Az ellenzéki Munkáspárt elnöke, Ed Milliband pedig már a cégbirodalom feldarabolását követeli a konzervatív médiamogul túlságosan nagy hatalma és az azzal való visszaélései miatt. A telefonlehallgatási botrányt úgy tűnik, nem tudja feltartóztatni a News Corp. vezetősége: eleinte még csupán néhány újságíró gerillaakciójával, majd a News of the World szerkesztősége normáinak lealjasodásával magyarázták a botrányokat, a rendőrségi nyomozás szálai azonban egyre magasabbra vezetnek. Előbb a legnagyobb amerikai napilapot, a The Wall Street Journalt kiadó − szintén a News Corp. birtokában lévő − Dow Jones vezetője, Les Hinton mondott le posztjáról, majd a médiacsoport brit újságrészlege, a News International hétvégén lemondott vezetőjét, Rebekah Brooksot vette őrizetbe a rendőrség. Rupert és fia, James Murdoch pedig ma a brit parlament alsóházában kényszerül magyarázkodni.

Nemcsak a közvéleményben és a brit politikában egyre erősebb a felháborodás, hanem már a News Corp.-on belül is egyre erősebb az ellenkezés a cég menedzsmentjével szemben − a cégcsoport igazgatótanácsa belső vizsgálatot kezdeményezett a vállalatvezetési irányelveknek való megfeleléssel kapcsolatban. A befektetőket egyre inkább aggasztja a News Corp. tőzsdei mélyrepülése: a cég részvényárfolyama a botrány kitörése óta több mint 18 százalékot esett, miközben a botránysorozat vége még mindig nem látszik. Egyes szakértők szerint csak idő kérdése, hogy a botrány valóban megérkezzen az Egyesült Államokba, hiszen korábban is sokan suttogtak a céghez tartozó New York Post bulvárlap és a Fox News tévécsatorna etikailag megkérdőjelezhető információszerzési gyakorlatairól − az FBI pedig már vizsgálódik a 2001. szeptember 11-i terrortámadások áldozatai telefonjainak lehallgatásával kapcsolatban.

A News Corp. befektetőinek természetesen nem tetszik az sem, hogy a médiacsoport részei jóval többet érnek, mint az egész együtt. A cég piaci kapitalizációja már 41 milliárd dollárra esett, miközben a birtokában lévő cégek külön-külön értékelve 62−79 milliárd dollárt érnének a Barclays, illetve Gabelli & Co. elemzői szerint. A Davenport & Co. Bloombergnek nyilatkozó elemzője úgy fogalmazott, hogy ez egyfajta \"Murdoch-diszkont\": a befektetők szerint a birtokolt cégek nagyjából ötven százalékkal többet érnének, ha nem a részvényesek érdekeit rendszeresen figyelmen kívül hagyó Murdoch-család irányítaná a cégcsoportot. A jelenleg 15 dolláros News Corp.-részvényárfolyam tehát akár 25 dollár is lehetne, ha nem a jelenlegi vezetés vinné a céget − ez pedig az összes politikai támadásnál is erősebb érv lehet a Murdoch-ok bukása mellett.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet