Hiába estek a gabonafélék árai, ezt túlszárnyalta a cukor drágulása, amivel júniusban még jobban megközelítették az élelmiszerárak februári csúcsukat − derült ki az ENSZ Élelmezési Világszervezete (FAO) árindexéből. Havi alapon egy százalékkal, éves alapon 39 százalékkal, 234 pontra nőtt a FAO élelmiszerár-indexe júniusban, a februári rekord 238 pont volt (a 100 pontos bázis a 2002−2004 közötti évek átlagos árait jelenti). A szervezet szakértői úgy vélik, hogy a következő években változatlanul magasak lesznek az élelmiszerárak, és a valószínűleg az áringadozások is maradnak − ennek keresleti, kínálati, valamint a piac szerkezetével összefüggő okai is vannak. A meglepetés júniusban a cukor ára volt, amely 15 százalékot ugrott, főleg a brazil cukortermelés várható visszaesése miatt. A gabonafélék kismértékben bár, de olcsóbbak lettek − igaz, éves szinten így 71 százalékkal emelkedett az áruk. A FAO becslései szerint a jelenlegi árak megtartásához 2050-re 70 százalékkal növelni kell az élelmiszer-termelést. A szervezet szerint a következő években évente 1,7 százalékkal nő a termelés, ami legfeljebb az árak szinten maradásához elég.
